Kaçıyor!

Kaçıyor!
18.04.2012 Çarşamba

İslam dinine ettiği hakaretler yüzünden milyonların tepkisini çeken Fazıl Say, 'kaçma' kararı aldı! Piyanist bundan sonraki hayatını Tokyo'da geçirmek istiyor

Piyanist Fazıl Say, geçtiğimiz günlerde sosyal paylaşım sitesi twitter'da "Irmaklarından şaraplar akacak diyorsun, cenneti ala meyhane midir?" diye yazarak milyonların tepkisini çekmişti. İslam dinine hakaret içerikli sözleriyle eleştiri oklarının hedefi haline gelen hatta bir vatandaşın 'halkı dinden soğutmak' suçuyla dava açtığı piyanist, aldığı kararı yine twitter'da duyurdu.

8 YIL ALMANYA
Fazıl Say, Türkiye'den ayrılıp Tokyo'ya yerleşeceğini şu sözleriyle açıkladı: "Uzun yıllar ABD Manhattan'da yaşamıştım. Kızım da 2000 yılında New York'ta doğmuştu. 1987-95 arası 8 yıl Almanya ve 7 yıl ABD yaşamından sonra 2002 yılında memleketimi özleyip Türkiye'ye dönmüştüm. Nerede yaşadığımız aslında çok da önemli değil, kim olduğumuz ve ne yaptığımız önemli. Berlin, New York ve İstanbul gibi metropollerden sonra Tokyo? 10 yıllık Türkiye hayatımda, özellikle son 5 yılı çatışma ile geçti. Japonya, her zaman için kendi memleketimden sonra içsel olarak en çok bağlı olduğum ikinci memlekettir."

HAKARET ALIŞKANLIK YAPTI
Say'ın Türkiye'yi terk etme kararı almasında, kendisinin yaptığı büyük saygısızlıklar etkili oldu. Geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden Osman Yağmurdereli'yi, "Göbeğini kaşıyan adam"a benzeten Say, sonraki günlerde de rahat durmadı. Geçen yıl, Orhan Gencebay'a "Üçüncü sınıf sanatçı" dedi, Müslüm Gürses'e ise "Bir müzisyenin kılcal damarı olamaz" diye hakaret etti. Sezen Aksu'ya da "Bir kompozisyon öğrencisi bilgisine bile sahip değil" diye saldırdı.

JAPONLARDAN ÖZÜR DİLERİZ
Geçtiğimiz aylarda da Türkiye'yi terk edeceğini açıklayan Fazıl Say'ın Tokyo'ya yerleşme kararıyla ilgili twitter'da yapılan yorumlar ise şöyle:
Günün en sevindirici haberi: Fazıl Say Tokyo'da yaşamaya karar vermiş! Japon kardeşlerimizden şimdiden özür diliyorum... Seviyoruz onları...
Bugünlerde duyduğum en güzel haber... Fazıl Say, Türkiye'yi terk ediyormuş... Biz de uğurlamaya gider; inşallah gidişin olur da dönüşün olmaz deriz ...
Fazıl Say ülkeyi bugün terk etsin, yarın çok geç ...
Onun alacağı ödüle ihtiyacı yok Türkiye'nin... Kalan sağlar bizimdir...
Adamın adında hayır yok ki, söylediği sözlerde ya da yaptığı işlerde hayır olsun. Fazıl Say, yerinde say!

HALKI DİNDEN SOĞUTTUĞU İDDİASIYLA HAKKINDA SORUŞTURMA VAR
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, Fazıl Say hakkında, bir vatandaşın şikayeti üzerine soruşturma başlatmıştı. Say'ın "Halkı dinden soğuttuğu iddiasıyla" ifadesi alınacak.
BİZE ULAŞIN