28 Şubat'ta 2. dalga

19.04.2012 08:50 Güncelleme: 19.04.2012 18:45

28 Şubat sürecine ilişkin operasyonlar yeniden başladı. İstanbul ve Ankara da dahil 7 ilde bazı adreslerde arama yapılıyor... Emekli Tümgeneral Erol Özkasnak da gözaltına alındı.

Çok sayıda emekli ve muvazzaf asker için gözaltı kararı var... Dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri emekli Tümgeneral Erol Özkasnak'ın evinde de arama yapılıyor. Özkasnak öğle saatlerinde gözaltına alındı.

6'nın üzerinde albayın bu operasyonda adı geçiyor. Özkasnak'ın yanı sıra dönemin Başbakanlık Askeri Baş Danışmanı Emekli Tuğgeneral Kenan Deniz, dönemin Genelkurmay Güvenlik Dairesi Başkanı Emekli Org. Fevzi Türkeri ve dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral Hikmet Köksal da var.

Aramanın polisin yanı sıra Merkez Komutanlığı askerleri tarafından yapıldığı bildirildi.

Bir albay ve bir binbaşı da sabah saatlerinde Ankara Adalet Sarayı'na gelerek, soruşturmayı yürüten özel yetkili Cumhuriyet savcılarından Kemal Çetin ile bir süre görüştü.

AFYON'DA ASKERİ LOJMANDA ARAMA

Bu arada İzmir'de de bir emekli albayın evine polisin gözaltı için gittiği, ancak evde bulamadığı öğrenildi.

Soruşturma kapsamında Afyonkarahisar'daki Ordu Bulvarı üzerinde bulunan askeri lojmanlarda da arama yapılıyor. Aramada polislere merkez komutanlığı askerlerinin eşlik ettiği bildirildi.

BAŞSAVCILIK AÇIKLAMA YAPTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nden soruşturma kapsamında devam eden operasyonlarla ilgili yazılı açıklama yapıldı.Açıklamada 28 Şubat Soruşturması kapsamında Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Bodrum, Adana ve Afyonkarahisar'da 12 ayrı adreste arama yapıldığı ve 4'ü muvazzaf toplam 12 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği bildirildi.

Başsavcıvekilliği'nden konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"CMK 250. madde ile yetkili ve görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin 2011/206 soruşturma sayılı dosyası kapsamında, kamuoyunda 28 Şubat süreci olarak bilinen ve 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görevlerini Yapmasını Kısmen veya Tamamen Engellemeye Teşebbüs Etmek' suçundan 18 Nisan 2012 tarihinde Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nden alınan arama kararı doğrultusunda, 19 Nisan 2012 günü saat 08.00 itibarıyla Ankara'da 3, İstanbul'da 4, İzmir'de 1, Eskişehir'de 1, Muğla'da (Bodrum) 1, Adana'da 1, Afyonkarahisar'da 1 olmak üzere toplam 12 ayrı adreste arama yapılmakta olup ve yine arama kararı alınan 4'ü muvazzaf, 8'i emekli toplam 12 şüpheli ile ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısı tarafından gözaltı kararı verilmiştir. Askeri mahallerdeki aramalar, Cumhuriyet savcısı denetiminde, Merkez Komutanlığı görevlileri tarafından gerçekleştirilmektedir."

İŞTE GÖZALTI KARARI OLAN İSİMLER:


Emekli Tümgeneral Erol Öskasnak Bodrum/Muğla

Muvazzaf Albay Mustafa Hakan Bural / Ankara

Muvazzaf Albay Ahmet Dağcı / Ankara

Muvazzaf Albay Bahaddin Çelik / Ankara

Muvazzaf Albay Mustafa İhsan Tavazar / Adana

Emekli Hava Albay Veli Seyit / Eskişehir

Emekli Albay Osman Bülbül / İzmir

Emekli Hava Kurmay Albay Seyfullah Sönmez / Afyon

Emekli Kıdemli Albay Yaşar Bülent Aksaray / İstanbul

Emekli Kıdemli Albay İbrahim Reşit Çağın / İstanbul

Emekli Yarbay Güneş Kıral / İstanbul

Emekli Yarbay Bülent Yanaşık / İstanbul

BİZE ULAŞIN