"Küresel krizin nedeni ortada"

"Küresel krizin nedeni ortada"
21.04.2012 15:57 Güncelleme: 21.04.2012 16:17

Doha'da bulunan Başbakan Erdoğan, uluslararası gündemle ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

Katar'ın başkenti Doha'da resmi temaslarda bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan, bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı'nda konuştu. Başbakan burada çok önemli mesajlar verdi. Erdoğan özetle şunları söylüyor;

"Hipermarketlerde alışveriş sepetlerini taşarcasına dolduların karşısında günde 1 dolarla yaşamaya çalışan bir dünyada yaşıyoruz. Çok daha korkuncu, silah ticareti yapan bir kaç işadamının sınırsız zenginleşmesi adına her yıl farklı coğrafyada masum insanlar yaşamlarını yitiriyor. Küresel vicdanın Bağdat'ta, Hama'da, Humus'ta, Gazze'deki çocukların acısı artık hissetmesi lazım. Filistin'deki sorun sadece Ortadoğu'nun değil dünyanın sorunudur. Bugün Suriye'de sokaklarda katledilen masum yavrular yüreğinde merhamet taşıyan her insanın sorunudur. Tüm dünyanın büyük bir ekonomik krizin içinden geçtiği şu günlerde bu çelişki ile artık daha samimi şekilde yüzleşmek zorundayız. Küresel finans krizi sınırsız kazanma ve sınırsız harcama krizidir. Bugün yaşadığımız küresel krizden doğru dersleri çıkaramazsak yarın çocuklarımızın çok daha ağır krizlerle karşılacağını kaçınılmaz bir gerçek. Bizler komşusu açken tok yatan bizden değildir anlayışını benimsemiş bir medeniyetten geliyoruz"

" 2011'de resmi kalkınma yardımımız 1,3 milyar dolara ulaştı. Gelişmiş ülkekerin, önemli kesintiye gittiği bir ortamda Türkiye'nin yardımlarının bu kadar artması, gelişmekte olan ülkere verdiğimiz önemi gösteriyor. Geçen yıl Mayıs ayında BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferası İstanbul'da gerçekleşti.Türkiye olarak kalkınma alanındaki işbirliğimizi her anlamda geliştirmeyi hedefliyoruz"

"Türkiye olarak din, dil, kıta ayrımı yapmadan uluslararası sorunlara dikkat çekiyoruz. İstikrarlı bir büyümeyi yakalamak suretiyle reformlarımızın, aktif dış politikamızla doğrudan ilişkisi olduğunu söyleyebilirim.

BİZE ULAŞIN