Minder's

Minder's
21.04.2012 Cumartesi

YGS sonuçları dün açıklandı. Birincilik sırasında ise bir gururun adı vardı. Konyalı Abdullah Coşkun, yer minderinde yatıp 500 tam puan aldı

Yüksek Öğretime Geçiş (YGS) sınavının sonuçları dün açıklandı. Konya'dan Abdullah Coşkun ve Osmaniye'den Sümeyye Nur Satin, tüm puan türlerinde 500 tam puan alarak Türkiye birinciliğini paylaştı. Ancak Konya Merve Büyükkoyuncu Fen Lisesi öğrencisi olan Abdullah'ın hikayesi, birinciliğini gölgede bıraktı. Coşkun, şoför Kamil Coşkun ve ev hanımı Zehra Coşkun'un 7 çocuğunun en küçüğü olarak dünyaya geldi. Yıllarca direksiyon sallayan Kamil Coşkun, evlatları için ter döktü.

TIP OKUMAK İSTİYOR...
Ve Abdullah felç geçiren babasının emeğini karşılıksız bırakmadı. İlkokuldan bu yana başarılı bir performans sergileyen Abdullah, ilk birinciliğini Ortaöğretim Kurumları Sınavı'nda tattı. Abdullah, birincilikle fen lisesini kazandı. 7 kardeşiyle birlikte tek göz odada büyüyen örnek genç, gece gündüz çalıştı. İncecik bir minderde uyuyan Abdullah, 2 milyon kişiyi geride bırakıp Türkiye birincisi oldu. Genç adam, "Doktor olacağım" dedi.

BİLGİSAYARI KULLANMADI...
Günde 4 saat ders çalışan Abdullah Coşkun, teknolojiyi hayatın dışında bıraktı. Başarılı genç, kendisine hediye edilen bilgisayarı, çalışmasına engel olduğu için hiç kullanmadı. Abdullah, haklı gururunun sırrını ise şöyle anlattı: "Başarımın sırrı çok çalışmak değil. Önemli olan nasıl çalışacağını bilmek. Ben günde 4 saat ders çalışıyordum. Başarımda öğretmenlerin payı da çok büyük."

İSTANBUL LİSTEDE YOK
Sınav puan türlerinde Ankara ve Burdur en başarı iller oldu. Sonuçlara göre, YGS-1'de, YGS-2'de ve YGS-6'de Ankara, YGS-3'te, YGS-4'te ve YGS-5'te Burdur birinci sırada yer aldı. Başarılı iller sıralaması ise şöyle gerçekleşti: Burdur, Ankara, Karabük, Aydın, Kayseri, Kırşehir, Isparta, Uşak, Yalova ve Kilis.Bu listeye İstanbul giremedi. YGS'de en başarısız iller ise Van, Hakkari ve Şırnak oldu.

DİĞER ŞAMPİYON OSMANİYE'DEN
YGS'de Abdullah Coşkun ile Türkiye birinciliğini paylaşan Sümeyye Nur Satin ise Osmaniye'nin gururu oldu. Osmaniye TOBB Fen Lisesi öğrencisi olan Satin, ev hanımı bir anne ile memur bir babanın kızı olduğunu söyledi. Sümeyye Satin, "Tıp fakültesini düşünüyorum. Doktor olmak istiyorum" dedi. Baba Celal Satin ise kızıyla gurur duyduğunu söyledi. Bu arada, Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, Sümeyye Nur'a saat ve altın hediye etti.

YÜKSEK ÇAKILMA SINAVI
Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'nın (YGS) sonuçları, "İmdat" dedirtti. Bu yıl sıfırcılar, geçen yıllara göre yaklaşık iki kat arttı. Geçen yıl yapılan YGS'de 38 bin 269 aday sıfır çekerken, bu yıl sayı 50 bin 805'e yükseldi. Okul türüne göre, sınav başarısında ise sosyal bilimler liseleri, askeri liseler ve fen liseleri zirveyi yine bırakmadı. Kız adayların yüzde 91,18'i, erkek adayların yüzde 85,47'si 140 ve üzerinde puan aldı. Bu arada Lisans Yerleştirme Sınavı'na başvurular, 24 Nisan Salı günü başlayacak.


Özgür SARI - Safure CANTÜRKBİZE ULAŞIN