İş'te bayram

İş'te bayram
24.04.2012 Salı

23 Nisan, tüm yurtta coşkuyla kutlandı. Kimileri çocuk olup bayramın tadına vardı. Kimileri de simit satıp küçük bedenlerine büyük görevler sığdırdı...

Türkiye dün çocuk bahçesine döndü. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Edirne'den Kars'a kadar minik yürekleri güldürdü. Binlerce kilometre öteden gelen yabancı çocuklar da bayramın süsüydü. Ancak bazı çocuklar bayramın şenliğini değil emeğini gördü. Kimi çocuklar törenler boyunca eğlenip ter döken yaşıtlarına simit sattı. Kimi de simitle kuruyan küçük bedenleri, sattığı suyla serinletti. Bayramı kutlayarak değil çalışarak geçiren çocukların gözlerinde, "Bugün keşke ben de çocuk olsaydım" özlemi vardı.

HAYALLER UMUDA DAiR
Yaşıtlarına simit satan çocuklar, akşama kadar kazanacakları parayı hesapladı. Susamlı simitlerden gelen bozuk paralar, yamalı pantolonların cebine atıldı. Küçük bedenlerine büyük yükler sığdıran yavrular, geleceğe dair umutlarını ise şöyle anlattı: "Şimdi çalıştık, bu bayramın tadına varamadık. Ama seneye biz de çocuk olmak istiyoruz. Çünkü büyümek için henüz çok erken."

SON KEZ STADYUMDA
23 Nisan kutlamaları, dün son kez stadyumlarda yapıldı. Ankara'da 19 Mayıs Stadyumu'nda yapılan 23 Nisan Çocuk Bayramı kutlamaları, coşkunun adresi oldu. Törene, Jandarma Bandosu'nun Can Bonomo şarkıları damgasını vurdu. İstanbul'daki kutlamaların adresi, İnönü Stadyumu'ydu. Ellerinde Türk bayraklarıyla törene koşan binlerce vatandaş, stadyumu doldurdu.

GOOGLE'DAN TARİHİ JEST
Dünyaca ünlü arama motoru Google, 23 Nisan'ı unutmadı. Google, Türkiye sayfasında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na özel logo kullandı. Google, Türkiye ana sayfa logosunun yerine, 23 Nisan'a özel tasarımlı logoya yer verdi.

DUVAK YERİNE ŞEKER DAĞITIN
Küçük yaşta zorla evlendirilen kız çocukları için İstanbul'da eylem düzenlendi. Eyleme programcı Esra Erol, psikiyatr Arif Verimli, tiyatrocu Ahmet Mümtaz Taylan, Rojin ve atv'de yayınlanan "Hayat Devam Ediyor" dizisi oyuncuları katıldı. Çocuk yaşta gelinlerin yaygın olduğu illere gönderilmek için şeker toplayan grup, "Çocukları gelin yapmayın, şeker verin" sloganı attı.

BİZİM AFRİKALI
Giresun'daki kutlamalarda ilginç bir olay yaşandı. Afrika'yı temsilen gösteriye katılan çocuğun yüzü boyandı. Ancak çocuğun yüzü daha sonra yıkandı.Hilal YILDIRIM - Tamer OSKAY - Erdoğan YAPIK - Mustafa KAYA - Recai KÖMÜR - Ali Faik ATAY - Faysal KARADENİZ - Tarık YILMAZ - Tolga TEKİN - Mehmet YILDIRIMBİZE ULAŞIN