Türk filmi gibi

Türk filmi gibi
28.04.2012 Cumartesi

10 gün süren tatil aşkından, ünlü bir top model dünyaya geldi. Vendela Kirsebom'un babası Türk çıktı

İstanbullu Ahmet Özkal, Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra Hollanda'ya gitti. Burada çeşitli işlerde çalıştıktan sonra restoran işletmeciliğine başlayan Özkal, 1966 yılında tatil için geldiği İstanbul'da, Norveçli bir kızla tanıştı. 10 gün birlikte olan ve İstanbul'u gezen ikili, daha sonra ayrıldı. Biri Hollanda'ya, diğeri de Norveç'e döndü. Ancak Norveçli genç kız hamile kalmıştı. Norveçli kız, bu durumu bir mektupla Özkal'a bildirdi. Birkaç kez mektuplaşan ikili, bir daha görüşmedi.

TOP MODEL
Bir yıl sonra ise Vendela dünyaya geldi. Babasını hiç görmeyen Vendela, henüz 13 yaşındayken ABD'nin dünyaca ünlü model ajansı Ford'un sahibi Eileen Ford tarafından keşfedildi. Önce İtalya'ya ardından da ABD'ye yerleşen Kirsebom, birçok ünlü markanın tanıtım yüzü oldu. Ardından "Batman ve Robin" ile "Kim Kimin Yerinde" filmlerinde George Clooney, Uma Thurman ve Arnold Schwarzenegger gibi oyuncularla birlikte rol aldı. Norveçli bir işadamı ile evlenen ünlü model, annesinden babasının Hollanda'da restoran işletmeciliği yapan Ahmet adında bir Türk olduğunu öğrendi. Ahmet Özkal ise 1973'te bu kez tatil için Marmaris'e geldi. Marmaris'e aşık olan Özkal, 1981 yılında Turunç beldesinde 'Hollandalı Ahmet'in Yeri' adında bir restoran açtı. Ardından Şirin Özkal'la evlenen ve bir de oğlu dünyaya gelen Ahmet Özkal, 3 yıl sonra da kesin dönüş yapmıştı.

ŞİFRELER ÇÖZÜLDÜ
Ünlü model, Norveç'te katıldığı bir televizyon programında, babasını hiç görmediğini söyleyerek, annesinden öğrendiklerini anlattı. Ünlü modelin babasının peşine düşen bir televizyon ekibi, 'Hollanda', 'Türk', 'Ahmet' ve 'restoran' kelimelerinden yola çıkarak, araştırma yapmaya başladı. Televizyon ekibi, Marmaris'te 'Hollandalı Ahmet' adıyla bir restoran olduğunu öğrendi. Özkal'a ulaşan ekip, ünlü modele müjdeyi verdi. Vendela Kirsebom ve televizyon ekibi, Turunç beldesine geldi. Ünlü top model, babasıyla sarmaş dolaş oldu.


Adem ÜLKER


BİZE ULAŞIN