Cezalık dudak

Cezalık dudak
Cumartesi 29.04.2012

Gıda mühendisi dudağından öpmek isteyen patronunu şikayet etti. 'Cinsel taciz'den açılan dava 'cinsel saldırı'ya dönüştü. Sanığa 3 yıldan 7 yıla kadar hapis yolu göründü

İstanbul' da yaşayan gıda mühendisi F.Ü. bir fabrikada çalışırken patronu S.G., odasına girdi. Kapıyı ve pencereyi kapatan S.G., daha sonra F.Ü.'yü dudağından öpmeye kalkıştı. Gıda mühendisi de ani bir refleksle patronu itti. Patron da mühendisin kolunu burktu. S.G.'nin elinden kurtulan F.Ü., odadan kaçtı. Ertesi gün F.Ü.'yü telefonla arayan S.G., "Ne çirkef kadınsın! Öpmeye kalkışınca kıyameti kopardın" dedi. F.Ü., eski patronundan şikayetçi olunca soruşturma başlatıldı. Sarıyer Cumhuriyet Başsavcılığı, şüpheli hakkında 'cinsel taciz' ile hakaret ve hafif yaralama suçundan 6 aydan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

KUTLAMAK İÇİN
Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılanan S.G. ifadesinde, "Bir işi bağlayacağını söyledi. Dosyaları aldı. Ben de kendisini kutlamak için öpmek istedim. İftira atıyor" diyerek suçlamaları reddetti. Mağdur F.Ü. ise, "Çalışırken yanıma geldi. Kapıyı pencereyi kapatıp dudağımı öpmeye çalıştı. Kolumu kıvırınca ezilme oldu" dedi.

CİNSEL SALDIRI OLDU
Yaklaşık bir yıllık yargılamanın ardından Sulh Ceza Mahkemesi, dudaktan öpmenin, bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlal eden bir eylem olduğunu belirterek, 'cinsel taciz' suçu değil, 'cinsel saldırı' suçunu oluşturduğuna hükmetti. Dosya bir üst mahkeme olan Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. 'Cinsel saldırı' cezasının üst sınırı dikkate alındığında istenen hapis cezası 3 yıldan 7 yıla çıkmış oldu.

Ali OKTAY
BİZE ULAŞIN