"Valiliğin elinde istihbarat var"

"Valiliğin elinde istihbarat var"
25.10.2012 11:45 Güncelleme: 25.10.2012 11:46

Muhalefetle Ankara Valiliği arasında 29 Ekim kutlamalarına ilişkin tartışma ile ilgili açıklama yapan Başbakan Erdoğan,"Valilik şu anda kendi aldığı istihbaratlarla üzerine düşen görevi yapmıştır" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bu Kurban Bayramı'nda da gerek içerde terörle olan mücadele gerekse de komşumuz Suriye'de kardeşlerimizin kendi içindeki yaşadıkları sıkıntı, ülkemizi ve bölgeyi rahatsız eden bir unsur olarak cereyan ediyor. Temennimiz odur ki, en kısa zamanda bunlar sona ersin ve böylece ülkemize ve bölgeye barış hasıl olsun'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ataşehir Mimar Sinan Camisi'nde Kurban Bayramı namazı kıldıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'nın Türkiye, Türk İslam dünyası ve insanlık için, barışa, sevgiye, kardeşliğe vesile olmasını diledi.

Erdoğan, gerek Türkiye'de gerekse de bölgede sıkıntılı bir sürecin yaşandığını ifade ederek, ''Bunun aşılması noktasında verdiğimiz bir mücadele var. Başlıcası bu Kurban Bayramı'nda da gerek içerde terörle olan mücadele gerekse de komşumuz Suriye'de kardeşlerimizin kendi içindeki yaşadıkları sıkıntı ülkemizi ve bölgeyi rahatsız eden bir unsur olarak cereyan ediyor. Temennimiz odur ki, en kısa zamanda bunlar sona ersin ve böylece ülkemize ve bölgeye barış hasıl olsun'' diye konuştu.

''İstihbaratı doğrulayacak adımların atılması yanlıştır''

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin ''Muhalefetle Ankara Valiliği arasında 29 Ekim kutlamalarına ilişkin tartışma yaşanıyor. Bu tartışmayı nasıl yorumluyorsunuz?'' sorusunu, şöyle yanıtladı:
''Valilik şu anda kendi aldığı istihbaratlarla üzerine düşen görevi yapmıştır. Çünkü bu tür bayramlarımızı, milli duygular içerisinde birlikte yaşamamız lazım. Bunu farklı saplantılar içerisine sokar da farklı gelen istihbaratlarla bu olay çok daha çirkin istikametlere taşınırsa, buna da valiliğin müsaade etmemesi en doğal, tabii hakkıdır. O gün hep birlikte gideceğiz Anıtkabir'de görevimizi yapacağız, buyursunlar hep birlikte Hipodrom'da görev yapılacak. Oralarda da bunu yapma şansları var. Bunu muhalefet partileri kendilerince yapıyorlarsa, buyursunlar belediyelerinde de aynı şeyleri yapabilirler. Ama şimdi özellikle Ankara'da, Hipodrom'da zaten devlet-milletiyle kaynaşıyor. Buyursunlar orada hep birlikte kaynaşarak bunu yapalım. Ayrıca bir programlama yapmak suretiyle, orada valiliğin de aldığı istihbaratı doğrulayacak adımların atılması herhalde yanlıştır.''

''Girişimlerimiz devam ediyor''

Başbakan Erdoğan, ''Esed rejiminin bayram döneminde ateşkesi kabul ettiği dile getirildi. Bu konudaki görüşünüz nedir? Ayrıca Suriye'de tutuklu bulunan gazeteciler Cüneyt Ünal ve Filistinli Başar Fehmi Kadumi'nin serbest bırakılması için girişim var mı?'' sorusuna şu yanıtı verdi:
''Bu konu ile ilgili girişimlerimiz devam ediyor, yani takipçisiyiz. Diğer konu ile ilgili Bakü'deki Ekonomi Zirvesi'nde bir çağrımız olmuştu. Oradaki çağrımızda İran ve Türkiye olarak, eş zamanlı Beşşar Esed ve muhalif güçlere, 'Gelin bayram boyunca ateşkesi ilan edin, bir kişinin kaybını bile önemsiyoruz, bir kişi o gün eksik ölse o insanlık için büyük bir kazanımdır' diye bir mesaj verdik. Temennim o dur ki, o mesajın neticesidir. Ben haberi aldım. Özel temsilcinin girişimleri de oldu. Farklı konuda bazı girişimcilerin de gayretleri oldu. Bu netice herhalde yansımasını buldu. Öyle zannediyorum ki, dün akşam aldığımız haberler de bu istikametteydi. Bugün de yine Beşşar Esed böyle bir açıklama yaptı ve yapacak.''

BİZE ULAŞIN