Manzaraya kurban

Manzaraya kurban
26.10.2012 Cuma

Vatandaş, bu bayram kesim kurallarına uydu. Ancak aksi yönde davrananlar yüzünden Boğaz yine kana bulandı

Kurban Bayramı, bu yıl adına yakışır bir şekilde kutlandı. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan hayvana eziyetle kesim manzaraları, bu yıl yerini düzene bıraktı. Mega kent İstanbul'da kurbanlıklar, belediyelerin belirlediği alanlarda kesildi. İşin uzmanları, modern ve temiz ortamlarda kurbanı keserek, sahiplerine teslim etti. Hal böyle olunca sokakların kan gölüne dönmesi engellendi. Ancak az sayıda kişi, kurbanını boş arazide kesti. Zabıtalar, hayvana eziyet edenlere müdahale edince zaman zaman gergin anlar yaşandı. Kesim yerlerinde beklememek için sokaklarda kurban kesen vatandaşlara ise 5 bin 385 TL para cezası uygulandı.

YASAK BÖLGELERDE KESİM
Geçtiğimiz yıllardaki çirkin görüntüleri silen "güzel atmosfer", İstanbul Boğazı için geçerli olmadı. Kentte kurban kesim alanları dışındaki bölgelerde de kurbanlar kesildi. Üsküdar Beylerbeyi'nde kesilen kurbanlıkların kanı, kanalizasyon yoluyla, İstanbul Boğazı'na aktı. Beylerbeyi Sarayı ve Sabancı Polis Evi önündeki alanda boğaz suyu kırmızıya boyandı.

ACEMİ BİLANÇO: 2 BİN 853
Kurbanlık hayvanların kesimleri sırasında kendilerini çeşitli yerlerinden yaralayan toplam 2 bin 853 kişi hastanelere başvurdu. Kocaeli'de Ahmet Ata'nın parmağı, kurbanlığı kesmeye çalışırken koptu. Ata kopan parmağını tutarak hastaneye gitti. Erzincan'da kurban kesmeye hazırlanan Naci Dağ kalp krizi geçirdi. Rize'de ise sahibinin elinden kurtulan boğa, koşarak denize girdi. Kaçak boğa, yakalanarak sahibine teslim edildi. İstanbul İkitelli'de ise ipini koparan boğa, yolda Rukiye Bayat'ı (80), boynuz darbeleriyle öldürdü.

MÜFTÜ: SÖYLİM Mİ?
Tekirdağ Müftüsü Mahmut Gürlen, Eski Cami'de bayram namazı vaazı verdi. Bayramlaşma kültürünün türkülere de yansıdığını söyleyen Gürlen, cemaate "Şimdi size bir türkü söyleyeyim mi" diye sordu. Cemaatten "Söyle hocam" karşılığını alan Gürlen, "Ver elini karlı dağlar aşalım, bayramlaşalım" dizelerini okudu. Gürlen, yine cemaate dönerek, "Oldu mu, beğendiniz mi?" diye sordu.

Erdoğan YAPIK
BİZE ULAŞIN ; ;