Yağmur yok!

Yağmur yok!
27.10.2012 Cumartesi

Annesi tarafından terk edilen Y., kimliksiz kaldı. Okula kaydı yapılmadı. TAKVİM, dramını yazdı. Öğretmenler, çocuğu 'kayıt dışı' olarak derslere aldı

Takvim, kimliği olmadığı için okula alınmayan Y.'un dramını yazdı. Haberi okuyan eğitimciler ise "yok sayılan" küçük kızı eğitime kazandırdı. Aziz Nesin'in bürokrasideki aksaklıkları alaycı bir dille kaleme aldığı "Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz" romanı, Y. için acı gerçeğe dönüştü. İsa Y., 2002 yılında Çilem G. ile imam nikahı ile evlendi. 2004 yılında Y. dünyaya geldi.

'DNA' TESTİNE RED
G. ilk eşinden boşanamadığı için küçük kıza nüfus cüzdanı çıkartılamadı. Çünkü devlet, Y.'u annesinin ilk eşinden olan çocuğu olarak kabul ediyordu. Bir süre sonra anne Çilem G. evi terk etti. İsa Y. ise kızını tek başına büyüttü. Baba Y., geçen yıl kızını okula kaydettirmek istedi. Ancak okul yönetimi kimliği olmadığı için küçük kızın kaydını yapmadı. TAKVİM, olayı kamuoyuna duyurunca eğitimciler Y.'a sahip çıktı. Altındağ Sakalar İlköğretim Okulu öğretmenleri, kimliği çıkana kadar Y.'u kayıtsız olarak derslere almaya başladı. 2. sınıfa giden 8 yaşındaki Y., sınıfın en başarılı öğrencilerinden biri oldu. Buna rağmen okulda resmi kaydı bulunmadığı için arkadaşları gibi karne alamadı. Öğretmenleri, başarılı çocuğa sadece bir teşekkür mektubu verdi. Türkiye'nin "kayıtsız okula giden ilk öğrencisi" olan Y. Y., kendisini bırakıp giden annesine, "Ne olur gel. Sen olmadan beni kimse tanımıyor" diye seslendi. Devlet nezdinde Y.'un babası olarak kabul edilmeyen İsa Y. ise babalık testi için DNA testi yaptırmak istedi. Ancak bu talep Y.un annesine ulaşılamadığı için kabul edilmedi. Baba Y., "Kızımın kimliği çıksın bana yeter. Evladımı, sosyal güvenlik kapsamına alınmadığı için hastaneye bile götüremiyorum. Çünkü kızım yok sayılıyor" diye isyan etti.

Safure CANTÜRK

BİZE ULAŞIN