Adını Daşkaya koydum

Adını Daşkaya koydum
28.10.2012 Pazar

ABD'de evlendi, soyadı Munoz-Paris oldu. Boşandı ama soyadı değişmeyince Türkiye'de maaş bile çekemedi. İlkay hanım şimdi Daşkaya soyadı için savaş veriyor

Doktora için gittiği ABD'de evlendiği Cristobal Munoz-Paris'ten 3 yıl önce boşanan aile doktoru İlkay Munoz-Paris, geçtiğimiz günlerde İstanbul Aile Mahkemesi'ne başvurarak "tanıma ve tenfiz" davası açtı. Sarıyer PTT Evleri Mahallesi Aile Sağlık Merkezi'nde çalışan doktor, boşanmaya bağlı soyadı değişikliği Türkiye'de tanınmadığı için, maaş çekememe gibi çeşitli sorunlar yaşadı.

KIZLIK SOYADINI İSTİYOR
Dava dilekçesinde, Florida Sulh Hukuk Mahkemesi'nin 25 Haziran 2009'da verdiği kararla, ABD'li eski kocası Munoz-Paris'le boşandıklarını iddia eden doktor, bu evlilikten çocukları olmadığını belirtti. "Geçimsizlik nedeniyle bir türlü sağlam bir evlilik kuramadık. Yeniden bir araya gelmemiz imkansız" görüşlerini savunan doktor, mahkemeden "Florida Mahkemesi'nin verdiği ve Amerikan medeni kanununa göre kesinleşmiş olan boşanma davamız, Türkiye'de de tanınsın" talebinde bulundu. Mahkemeye ABD 17. Anayasa Bölge Mahkemesi'nin "kesinleşme kararını" delil olarak sundu. ABD'li eşinden boşandığını kanıtlarsa doktorun "Munoz-Paris" olan soyadı "Daşkaya" olarak değişecek. Bankalarda yaşadığı "maaş sorunu" da ortadan kalkacak.


Neslihan KESKİN
BİZE ULAŞIN