Zayıf kandırmaca

Zayıf kandırmaca
28.10.2012 Pazar

40 bin lira verdi, reklamlarında Angelina Jolie'nun bulunduğu zayıflama cihazını aldı. Cihazın Türk malı olduğunu yedi ay sonra fark etti. Mahkemeye dolandırıcılık davası açtı

Reklamlarında Angelina Jolie, Victoria Beckham gibi ünlülerin rağbet gösterdiği iddia edilen bir zayıflama cihazını, Türkiye'de satan Aristo Estetik ve Güzellik Merkezi'nin sahibi Sema Arabacıoğlu'na, dolandırıcılık suçundan 7 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İddianamede şüphelinin, Türk yapımı zayıflama cihazını "ABD-İsrail ortak yapımı" diye 40 bin liraya müşterisi Sevim Semen'e sattığı iddia edildi. Semen, Yeşilköy'de hayalini kurduğu estetik merkezini açarken 'Aristo Pazarlama'dan bu cihazı 20 bin Euro'ya (40 bin lira) aldı. Arabacıoğlu'nun sattığı bu cihaz, çok geçmeden bozuldu. Gelen tamirci de bozulan cihazı tamir edemeyince şüpheliyi arayan Semen cihazın geri alınmasını istedi. Sonuç alamayınca cihazın nerede üretildiğini araştıran Semen, cihazın ABD-İsrail ortak yapımı değil Türkiye'de üretildiğini öğrenince savcılığa şikayette bulundu.

DAVA ERTELENDİ
Ardından davalı Arabacıoğlu'na 45 bin liralık maddi manevi tazminat davası açtı. Tazminatın yanı sıra 7 yıl hapsi istenen Arabacıoğlu ise ifadesinde "Satılan zayıflama cihazı için ABD-İsrail yapımı demedim. Cihazın yazılımının ABD ve İsrail'den çıktığını, sonra tüm dünyaya yayıldığını söyledim. Faturalı satış yaptık. Mağdur aldıktan tam yedi ay sonra cihazı geri vermek istedi" diyerek suçlamaları reddetti. Duruşma ise ertelendi.


Ali OKTAY
BİZE ULAŞIN