Umut Yargıtay'da

Umut Yargıtay'da
29.10.2012 Pazartesi

Umut'un anne ve babası ayrı. Yasalar, Finlandiya'daki babadan yana. Ama yerel mahkeme velayeti anneye veriyor. Umut'un geleceğini ise Yargıtay kararı belirleyecek

İhsan Oğuz Tanzer ve Arzu Beklen Tanzer, üniversite yıllarında tanıştılar. Evlenip Finlandiya'da yaşamaya başladılar. 2009'da çocukları Umut Uğur dünyaya geldi. Baba İhsan Oğuz 23 Nisan 2010'da bir iş seyahati için Polonya'ya gittiğinde anne Arzu Beklen Tanzer küçük Umut'u da alıp Türkiye'ye geldi. Baba, eşi ve çocuğunun geri gelmemesi üzerine Finlandiya makamlarına, "Eşim çocuğumu Türkiye'ye kaçırdı, geri getirin" diye başvurdu. Finlandiya, Türkiye Adalet Bakanlığı'na yazı yazdı ve "Umut'un ikameti Finlandiya'dır iade edilsin" talebinde bulundu. Bu yazıda, Lahey Sözleşmesi'nin Çocuk Kaçırmanın Hukuki Veçhelerine dair hükümleri de hatırlatılıyordu. Bakanlık, Umut'un Finlandiya'ya iadesi için savcılığa başvurdu.

YEREL MAHKEME DİRETİYOR
Davanın görüldüğü İstanbul 14'üncü Aile Mahkemesi çocuğun Türkiye'de annesi tarafından haksız alıkonulduğu fikrindeydi ama Umut'un anne sıcaklığına ihtiyacı vardı. Mahkeme bu nedenle idae talebini reddetti. Baba, kararı temyiz edince dosya Yargıtay 2'nci Hukuk Dairesi'ne geldi. Daire ise "Sırf çocuğun yaşı küçük diye iade talebi reddedilemez" diyerek kararı bozdu. Yerel mahkeme ilk kararında direnince dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'na geldi. Genel Kurul'un 3'te 2'sinin "Umut kalsın" veya "iade edilsin" demesi gerekiyordu. Ama çoğunluk sağlanamadı. Kurul önümüzdeki haftalarda toplanacak ve Umut'un kaderini çizecek.

BAŞBAKAN'IN GÖZÜNÜN İÇİNE BAKAN GÖZLER
Yargı süreci devam ederken Umut'un annesi Arzu Beklen Tanzer geçen yıl İstanbul'dayken Hacıosman istasyonunun açılışına katılan Başbakan Tayyip Erdoğan'a ulaştı. Anne yanına küçük Umut'u da alarak protokolün karşısına geçti ve durumu Başbakan Erdoğan'a anlattı. Kısa görüşmede bütün detayları aktaramayacağını da düşünüp Başbakan'a bir de mektup verdi.

ERSAN ATAR
BİZE ULAŞIN ; ;