Hatalı sollama

Hatalı sollama
31.10.2012 Çarşamba

Hamide Çolakoğlu, ameliyata alındı. Doktorlar, yanlışlıkla yaşlı kadının sol yerine sağ bacağına protez taktı. Hasta ise neye uğradığını şaşırdı...

İstanbul Kağıthane'de yaşayan 79 yaşındaki Hamide Çolakoğlu, 7 yıl önce sol diz kapağının üzerine düştü. O günden beri yürüme problemi yaşayan yaşlı kadın, bir süre iğne ile yaşamını sürdürdü. Ameliyat ise kaçınılmazdı. Çolakoğlu, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu. Doktorlar yaşlı kadının sol bacağına protez takılması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine Hamide Çolakoğlu, 19 Mayıs günü ameliyat masasına yattı. Operasyonda ise doktorlar korkunç bir hata yaptı. Hastanenin yatış formunda, "Sol bacağa protez" ifadesinin yer almasına rağmen, doktorlar yaşlı kadının sağlam olan sağ bacağına protez taktı. Annesinin yanlış bacağına ameliyat yapıldığını belirten Yüksel Çolakoğlu, duruma tepki gösterdi.

BAKANLIK'TAN İNCELEME
Doktorlar ise "Gereken yapılacak" deyip konuyu kapadı. Hastane içinde yapılan araştırmadan ise yaşlı kadının sağ bacağını gösterdiği yönünde bir karar çıktı. Ameliyat dosyasında yer alan "Sol bacaga protez" ifadesini delil olarak gösteren Yüksel Çolakoğlu, savcılığa suç duyurusunda bulunacağını söyledi. Ameliyattan sonra iyileşeceğine daha da kötü olan Hamide Çolakoğlu ise "Doktorlara, 'Ben sol bacağım için geldim, siz sağ bacağıma protez taktınız. Hiç sol bacağıma el atmadınız' dedim. Bana hangi bacağımdan ameliyat olacağımı sormadılar" şeklinde konuştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a seslenen yaşlı kadın, "Ben de onun bir annesiyim, hakkımı arasın" dedi. Sağlık Bakanlığı'nın 05.10.2012 tarihinde konuyla ilgili başlattığı inceleme ise sürüyor.
BİZE ULAŞIN