Myanmar'a Türkiye'den dev yardım

Myanmar'a Türkiye'den dev yardım
31.10.2012 11:55 Güncelleme: 31.10.2012 11:58

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Myanmar için başlatılan yardım kampanyalarında bugün itibarıyla 93 milyon 695 bin 710 lira toplandığını bildirdi.

AFAD'tan yapılan açıklamada, Myanmar'daki iç çatışma, etnik kıyım ve yoksulluk nedeniyle ülkenin Arakan bölgesinde yaşayan Müslümanların zor günlerinde yanında olan, bağışlarını esirgemeyen kurum, kuruluş ve hayırseverlere teşekkür edildi.

Açıklamada, Başbakanlık AFAD, Diyanet İşleri Başkanlığı, Türk Diyanet Vakfı ve Türk Kızılayı nezdinde açılan yardım kampanyalarında bugün itibarıyla toplanan tutarın 93 milyon 695 bin 710 lira olduğu kaydedildi.

BM'den, şiddetin önlenmesi ve bölgedekilere yardım ulaştırılması çağrısı

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Myanmar'ın Arakan (Rakhine) eyaletinde son günlerde yeniden alevlenen şiddet olaylarına dikkati çekerek, bölgede ihtiyacı olanlara yardım ulaştırılmasının önemini vurguladı.

BMMYK sözcüsü Adrian Edwards, Cenevre'de gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Bölgede daha fazla şiddetin önlenmesi için acilen asayişin tesis edilmesi ve ihtiyacı olanlara yardım ulaştırılmasının sağlanması'' gerektiğini söyledi.

Edwards, geçen hafta sonu Myanmar'ı ziyaret ettiklerini ve bölgede yerinden edilenlerin çoğunun ulaşılması bir hayli zor bölgelerde bulunduğuna işaret etti.

Gereken desteği vermeye hazırız

BMMYK'nın da bölgeye yardım gönderdiğini belirten Edwards, ''komşu ülkelere, Arakan eyaletindeki huzursuzluklardan korunmaya çalışan insanlar için sınırlarını açık tutması'' çağrısında bulunarak, hükümetlere bu insani krizle baş edebilmek için gereken desteği vermeye hazır olduklarını da kaydetti.

Myanmar'da 21 Ekim'de Rakhine'de yeniden alevlenen çatışmalar, çok sayıda kişinin ölümüne ve 4600 civarında evin yanmasına neden oldu, çoğu Müslüman 28 bin civarında kişi evini terk etmek durumunda kaldı.
BİZE ULAŞIN ; ;