Varlık fonuna getirilen Fuat Tosyalı kimdir? Fuat Tosyalı nerelidir? Kaç yaşında?

Varlık fonuna getirilen Fuat Tosyalı kimdir? Fuat Tosyalı nerelidir? Kaç yaşında?
12.09.2018 11:26

Varlık Fonu'nda Yönetim Kurulu'na atanan ve demir çelik alanında da faaliyet gösteren Fuat Tosyalı, en çok merak edilen isimler arasına girdi. Türkiye'nin ve dünyanın sayılı zenginlerinden biri olan Fuat Tosyalı kimdir ve ailesi soruları en çok konuşulanlar arasında. Peki Fuat Tosyalı kimdir? Aslen nerelidir? Kaç yaşında? İşte Fuat Tosyalı'nın biyografisi...

12 Eylül 2018'de Varlık Fonu Yönetim Kurulu'na atanan Fuat Tosyalı, 1961 yılında Hatay'da doğdu. Tüm faaliyetlerini hala Hatay'da sürdüren 1988 yılında aile üyeleriyle birlikte Tosyalı Metal A.Ş. şirketini kurdu. Tosyalı Metal'in ardından Tosyalı Demir Çelik A.Ş. ve Tosçelik Profil ve Sac End. A.Ş. şirketleri faaliyete geçti.

Fuat Tosyalı'nın liderliğinde Tosyalı Holding; 2008 yılında 1 milyar ABD Dolarlık bütçeyle başlattığı ve Türk Özel Sektörü'nün ilk yassı çelik üretimi yatırımını, küresel krizin tüm zorluklarına rağmen rekor sürede tamamlayarak 6 Şubat 2010'da, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yaptığı törenle Türkiye'ye kazandırmıştır.

Yassı çelik üretiminin ardından karlılığı artırmak ve katma değeri yüksek, son kullanıcıya da hitap edecek ürünleri üretmek üzere Holding, 2011 yılında, 250 milyon dolarlık bütçeyle aynı alanda dünyanın tek seferde kurulan en büyük çelik boru üretimi yatırımını başlatıp, 2013 yılı Eylül ayı itibariyle tamamlayarak 70'den fazla ülkeye boru ihracatı gerçekleştirmeye başlamıştır.

Çelik sektöründe bölgesel bir güç olma hedefiyle yatırımlar planlayan Tosyalı, yukarıdaki yatırımları devam ederken Afrika pazar stratejisi çerçevesinde Cezayir'de 2011 yılının sonlarında o ülkenin en büyük demir çelik yatırımını başlatmış ve 500 milyon dolar harcayarak 1.250.000 Ton/yıl kapasiteli inşaat demiri üretecek kompleksi 2013 yılı haziran ayında her iki ülkenin başbakanlarının katıldığı törenle ülkeye kazandırmıştır.

Türk özel sektörünün lider yassı çelik ve çelik boru üreticisi Tosyalı Holding, 3 ayrı ülkede ve 16 tesisle demir çeliğin birçok segmentinde üretim yaparak bölgesel güç olma hedefiyle büyümektedir..

Tosyalı Holding bu doğrultuda, Karadağ'da eski Yugoslavya'nın en büyük çelik üretim tesisi olan Zelijezara AD Niksic'i 2012 yılında satın almıştır. Mühendislik çelikleri ve alaşımlı çelikler alanında uzman olan bu şirket ürünlerinin tamamını Avrupa'daki makine ve ekipman üreticilerine satmaktadır.

Tosyalı Holding ayrıca, sahip olduğu yassı çelik üretim kapasitesi ve bölgesel Pazar gücü ile , kalaylı-galvanizli ve film kaplı çeliklerde yüksek teknolojiye sahip , Japonya'nın lider şirketlerinden Toyo Kohan ile TOSYALI-TOYO AŞ. adı altında bir şirket kurmuşlardır. Bu ortaklıkla her iki şirket kendilerine özel güçlerini birleştirerek , Avrupa-Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarında nitelikli çelik ürünlerinde de çok güçlü Pazar payına sahip olacaktır.

Holding şirketlerinden ayrı olarak Marmara Sınai Ticari Yatırımlar A.Ş.'nin de Yönetim Kurulu Başkanı olan Fuat Tosyalı, 2007 yılında Türkiye'de yapmış olduğu yatırımlar ve sosyal sorumluluk projelerinden dolayı TBMM tarafından Üstün Hizmet Madalyası ile onurlandırılmıştır.

BİZE ULAŞIN