Siyasette liyakat ne anlama geliyor? Liyakat ne demek?

Siyasette liyakat ne anlama geliyor? Liyakat ne demek?
13.08.2019 17:22

Son zamanlarda daha çok siyasi ortamlarında duymaya başladığımız liyakat kelimesi vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Kökeni Arapça olan kelime layık olma anlamına gelmektedir. Mesleki anlamda ise liyakat kavramı somut verilere dayanarak bir seçim aşamasının adaylar içinde mesleğin sorumluluklarına uygun olarak yapılması anlamına gelmektedir. Peki Liyakat nedir? Liyakat kelime anlamı ne demek? Siyasette liyakat anlamı ne?

Şahısların söz konusu işlere uygun olmaları, yeterli olmaları ifade edilmektedir. Yeterlilik ölçeği dikkate alınmadan ya da en azından esas olarak göz önünde bulundurulmadan gelen terfiler, liyakatsizliğe sebep olabilmektedir. Aynı zamanda uzun vadede örgüt yönetiminde sorun yaşanmasına yol açacaktır. Yönetici kişiler yönettikleri örgütün başında bile bulunsalar söz konusu yetkinin devredildiği kişiler yetkiyi kullanabilecek vasıflara sahip değillerse genellikle zarara sebep olmaktadırlar.

Liyakatsizliğin görüldüğü durumlarda yöneticiler tarafından bir sorun yokmuş gibi görülse bile, öteki kişiler tarafından oluşturulan düşünce, söz konusu görevlerin tamamlanmasında verimsizlik çıkmasına sebep olacaktır. Bu verimsizliğin yüzdesi, adayların algılarında yetersizliğin durumuna göre değişiklik gösterecektir. Belirtilen sebeplerden örgütün devamlılığı ve sürekliliğini menfaat edinerek hareket eden yöneticilerin, örgütteki diğer kişiler tarafından hissedilebiliyorsa, liyakat kullanılarak terfi edilebilirler ve daha verimli bir çalışma ortamı sağlanabilmektedir.

BİZE ULAŞIN