Kanamanın kaynağı önemli

29.10.2009 Perşembe
İdrarda kanama saptandığında, hangi organdan geldiğinin bilinmesi ve nedeni önemlidir. Çünkü tedavi kanamanın kaynağına göre planlanır.
Sistit: Genellikle kadınlarda görülür. Kanamaya sık idrara gitme, yanma, idrarın tam boşalmaması, karın alt bölgesinde ağrı, ani idrar bastırması gibi bulgular eşlik eder. Önce idrar kültürü alınır.
Mesane kanseri: Kanamanın en önemlisidir. Sinsi bir hastalıktır. Yavaş ve sessiz ilerler. Hastaya acı vermediği için de önemsenmez. Artık sonrasında uzun süre pek belirti vermez.
İyi huylu prostat büyümesi: Örneğin prostat büyümesinde kanama bazen daha fazla ve sık olabilir. Ama bu genellikle hayati önem taşımaz. Hastalık ilerledikçe kanama artarsa, kan kaybı riski olabilir. Ayrıca kanamanın oluşturduğu pıhtılar idrar yolunu veya hastanın sondasını tıkayabilir. Bu durumlarda bir şekilde prostatın tedavisi yapılmalıdır.
Mesane taşı: Özellikle prostat büyümesi nedeniyle problem olan mesane taşları, hem kanamaya hem de sistite benzer şikayetlere neden olur. Mesane taşı tedavisi de endoskopik (yarasız) yöntemle yapılır.
Kondilom: Penis ve civarındaki siğillerin idrar yolu içine girmeleri sonucu idrarda kanama oluşur. HPV virüsünün oluşturduğu bu hastalık özellikle hızlı çoğalıyorsa idar yoluna girme ihtimali % 15'e kadar çıkar. Kondilomları ortadan kaldırmak için en iyi yol cerrahi işlemdir.
Prostatit: Prostat bölgesindeki reaksiyonlar sonucu idrar yolundaki tahriş nedeniyle idrarda kan görülebilir. Meniden kan gelmesi hastayı idrardaki kanamadan daha çok tedirgin eder ama genellikle altından önemli bir şey çıkmaz. Zorlanma veya iltihaba bağlıdır.

Yarın: İdrarda diğer kanama nedenleri
BİZE ULAŞIN