Şiddet ve arzu roman oldu

19.10.2009 14:55 Güncelleme: 19.10.2009 14:57

Ünlü dizilerin senaristi Gaye Boralıoğlu son kitabı Aksak Ritim'de, bir kazayla yolları kesişen Halil ve Güldane'nin aşkı üzerinden insan psikolojisinin derinlerinde dolaşıyor

ATV'NİN pazartesi akşamları yayınlanan yeni dizisi Kapalıçarşı' nın da aralarında bulunduğu, ses getiren pek çok televizyon dizisinin senaryosuna imza atan Gaye Boralıoğlu, Hepsi Hikaye ve Meçhul adlı kitaplarının ardından şimdi de İletişim'den çıkan son kitabı Aksak Ritim'le karşımızda. Yazar Aksak Ritim' de 15 yaşındaki çingene kız Güldane ile 35 yaşında artık ömrünün ortalarına gelmiş, geçmişinde arızalı bir aile hikâyesi olan taksi şoförü Halil'in nefret, korku ve sonunda da aşkla süren ilişkisini merkezine alıyor.

Boralıoğlu kitaptaki öyküyü şöyle anlatıyor: "Kitap Güldane ile Halil'in hayatlarının çarpıştığı noktada başlıyor. Bu gerçek bir çarpışma. Sonucunda Güldane kadınlığını keşfederken taksi şoförü Halil maçoluğunu kaybetmeye doğru gidiyor. Aslında hayatları biraz tersine yön değiştiriyor."

RUHUN EN KARANLIK NOKTASI

Kavram olarak kitabın arka planında arzu ve şiddet, ikisinin ilişkisi, birbirine dönüşümü, bazen aşka, bazen cinayete doğru yalpalayışı olduğunu belirten yazara göre şiddet ve arzunun keşişim noktası, insan ruhunun en karanlık ve en tuhaf noktalarından biri.

"Edebiyat yazarken kullandığım kalemle senaryo yazarken kullandığım kalem farklı," diyen yazar kitabın kurgusunu oluştururken, senaryo yazarı olarak kurgu bilmenin getirdiği avantajlardan yararlandığı söylüyor fakat ekliyor: "Ama karakter derinlikleri, olaylardaki sıradışılık kendi ruhumdan taşıdığım öğeler. Kitap yazarken her şeyden de uzaklaşıyorum. Kitabın dili, ruhu, karakterlerin düşünme ve yaşama biçimleri harem oluyor."
BİZE ULAŞIN