Eleştirileri çok cahilce buluyorum

Eleştirileri çok cahilce buluyorum
30.01.2010 12:16 Güncelleme: 30.01.2010 12:17

Başrolünde Zuhal Olcay'ın oynadığı 'Şölen' adlı tiyatro oyunu, içerisinde küfürlü diyaloglar geçtiği için eleştiriliyor. Olcay ise bu eleştirileri çok cahilce ve ilkel bulduğunu söylüyor

Moira Buffini'nin yazdığı ve Ahmet Levendoğlu'nun Türkçe'ye çevirip yönettiği 'Şölen' adlı oyun, içinde küfürler barındırmakla eleştiriliyor. 'Şölen'in oyuncuları Zuhal Olcay, Payidar Tüfekçioğlu, Funda İlhan, Ayça Bingöl, Gökçer Genç, Özgür Yalım ve Güçlü Yalçıner ise, eleştirilere rağmen izleyiciden olumlu tepkiler aldıklarını söylüyorlar.

BUNLAR ELEŞTİRİ DEĞİL
Zuhal Olcay, çıkan eleştirileri 'yapay bir tartışma' olarak değerlendiriyor: "Küfür içeriyor' yorumu, oyunumuzla ilgili söylenecek en son şeydir. Küfürleri yazar yazmış. Zaten son derece yerinde ve gerekliler. Rahatsız edici olduklarını düşünmüyorum." Oyunun böyle bir tartışma içerisine sokulmasına çok şaşırdığını söyleyen ünlü oyuncu, sözlerine şöyle devam etti: "Bunları eleştiri olarak bile değerlendirmek istemiyorum. Sözü edilmeyecek kadar basit bir konu bu... Bir tiyatro metninin, 'Küfür var' şeklinde eleştirilmesini çok cahilce buluyorum. Mesele bu mudur yani?" Sanat eserinin küfürü kaldırıp kaldırmayacağı tartışmalarının ilkel olduğunu vurgulayan Olcay, "Hayatta var olan bir şeyi tiyatroda gördüklerinde neden bu kadar rahatsız oluyorlar anlamıyorum... Bunların tartışılmasını çok ilkel buluyorum. Artık bunları konuşmuyor olmamız lazım. Aslında böyle şeyler konuşulduğunda küfür edilmiş gibi oluyor. Ortada sanat diyebileceğimiz bir şey varsa, bunun içinde küfür var mı yok mu diye eleştirilmesi ya da konunun buraya çekilmesi bana çok cahilce geliyor" dedi.

SEYİRCİNİN TEPKİSİ OLUMLU
İzleyicilerin oyuna büyük ilgi gösterdiğini belirten Zuhal Olcay, turneye çıktıklarında da olumlu yorumlar aldıklarını ifade etti: "Oyunumuz beğeniliyor, üzerinde konuşulmaya değer bir yapıt olduğu söyleniyor. Bugüne kadar eleştirmenler de çok olumlu şeyler yazdı. Ben de onları baz alıyorum. İzleyiciler tiyatrodan mutlu ve doymuş olarak ayrılıyor."

SEYİRCİ SAYISI AZALIYOR
Zuhal Olcay, tiyatro izleyicisinin giderek azaldığını ve buna çok üzüldüğünü söyledi: "Belli sayıda tiyatro izleyicisi var ve sayıları da gün geçtikçe azalıyor. Ama tek sorun izleyicinin azlığı değil. Daha fazla tiyatro topluluğu ve oyunu da olması gerekiyor. Böylelikle izleyiciyi tiyatroya çekmek daha kolay olur."

İZMİR'İN ÜNLÜ GÜZELLERİ

ERKEK KARDEŞİ İÇİN ÇOCUK DOĞURACAK

ZAMANIN YOK ETTİĞİ YILDIZLAR

YAŞLANDIKLARINDA BÖYLE OLACAKLAR

BELEDİYE OTOBÜSLERİNDE UNUTULAN EŞYALAR
BİZE ULAŞIN