Alişan ve Tatlıses'e hepis cezası

Alişan ve Tatlıses'e hepis cezası
20.01.2010 12:26 Güncelleme: 20.01.2010 13:36

Suç örgütü lideri Kürşat Yılmaz ile işadamı Korkmaz Yiğit, sanatçılar İbrahim Tatlıses, Alişan ve manken Tuğba Özay ile eski milletvekili Cemal Enginyurt'un da yargılandığı dava, karara bağlandı.

'Toprak operasyonu' kapsamında açılan davada Kürşat Yılmaz'a 66 yıl 3 ay 15 gün hapis cezası verildi. Manken Tuğba Özay beraat ederken İbrahim Tatlıses ve Alişan ise 1 yıl 10 ay 15 gün hapisle cezalandırıldı. Tatlıses ve Alişan'ın cezaları ertelendi.

'Toprak operasyonu' kapsamında açılan dava Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde bugün görülen duruşmada karara bağlandı. 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen bugünkü oturuma Kürşat Yılmaz, Erdal Çetin ve Ehat Akyol ile dava sanıklarının avukatları katıldı. Sanıklara ve avukatlarına son sözlerini soran mahkeme heyeti karar için duruşmaya ara verdi. 8 saatlik aranın ardından mahkeme kararları açıkladı.

Banker Kastelli lakaplı Abidin Cevher Özden hakkındaki dava, Özden öldüğü için düşürüldü. Mahkeme, Kürşat Yılmaz ve İbrahim Tatlıses'in dansöz Asena lakaplı Onur Çakmak'ı 'iş çalışma hürriyetini ihlal ettikleri' iddiasıyla haklarında açılan davayı Asena'nın şikayetinden vazgeçmesi üzerine düşürdü.

İşadamı Korkmaz Yiğit'in 'yağmaya teşebbüs ve örgüte yardım etmek' suçlarından beraatına karar verildi. Davada, manken Tuğba Özay, 'örgüte üye olmak ve emniyet teşkilatını alenen aşağılamak' suçlarından beraat etti. İbrahim Tatlıses ve Alişan ise 'örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek' suçundan 1 yıl 10 ay 15'er gün hapisle cezalandırıldı. Ancak Tatlıses ve Alişan'ın suç işlemeyeceklerine yönelik mahkemede olumlu kanaat oluştuğunu belirtilerek ceza ertelendi.

Davada örgütün liderliğini yaptığı belirtilen Kürşat Yılmaz ise, 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek, nitelikli yağma, tehdit, kasten adam yaralama, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak' suçlarından toplam 66 yıl 3 ay 15 gün hapisle cezalandırıldı.
BİZE ULAŞIN