Aşk acısı çekeni avutmak!

Aşk acısı çekeni avutmak!
31.10.2012 Çarşamba
EĞER gerçek bir dostsanız, yapmanız gereken bazı şeyler vardır.
Genellikle evlenirken söylenen "İyi günde kötü, günde, hastalıkta, sağlıkta" cümlesi sadece evleneceğimiz kişi için gerekli değildir. En büyük dostluk, karşı tarafın acı çekerken yanında olmasıdır. Hepimizin başına gelmiştir aşk acısı çekmek. Ya aşk acısı çeken oluruz ya da onun dostu, onu avutan oluruz. Dünyanın en zor durumudur. Yorumlarınızı süzgeçten geçirerek kullanırsınız. Bazen gerçek düşüncelerinizin yerini onu acısını dindirecek ufak tatlı yalanlar alır.
Yani çok risklidir. DELİKANLI AVUTMA: Arkadaşımızın suyuna gidilir. Jargonlarla cafcaflayarak çeşitli küfürlerle desteklenir.
İçmeye gidilir. Kendi tecrübeni anlatılır kadehler tokuşturulur "Offf be offf " çekilir. Uzun süre yalnız bırakılmaz.
Biz delikanlıyız yıkılmayız gazıyla sona erer. Örnek: -Oğlum yeter bu kadar içme.
-Nasıl içmiyim abi. Çok sevdim.
-Biliyorum abi. Ama bak kendine yakışıklısın, karizmasın. Kız mı yok oğlum sana.
Belli ber süre irkilir ama yine aynı durum belli bir süre sonra devam eder. KIZ KIZA AVUTMA: Arkadaşınız salya sümük ağlıyarak sizi arayıp durumu bir çırpıda hıçkırıklar arasında size anlatacaktır. Yardımınızı istiyordur.
İlk iş kalkıp yanına koşmalı ve neye ihtiyacı olduğunu tespit etmelisiniz.
Ya kendini hırsından yiyeceğe vermiş hertürlü abur cuburu tıkınmaktadır ya da durumu (altadılma veya terkedilme) öğrendiğinden beri hiçbirşey yememiştir. Omuzunuzda mutlaka ağlayacak saatlerce aynı şeylerden bahsedecek. Örnek: -Böağğğğğğğ (ağlar) -Nursel tamam canım biraz dur.
Kendini yıprattın.
-Ama ama var ya. Böaaagggggh. (Hiçrıkıklarla böğürerek ağlar.
-Nursel gel canım bir şeyler ye hasatalanacaksın.
-Yemiycem işte yemiycem ölüyümde kurtulsun. Böağğğhhh (Cılkını çıkartarak ağlar)
Hiç bir şey işe yaramaz. yandınız bittiniz kül oldunuz sabah olsada gitsem tek derdiniz. ŞEREFSİZ AVUTMA: Karşınızdaki aşk acısı çekmesi aslında sizin zaferinizdir.
Aylarca belkide yıllarca ondan hoşlanma duygusu ile bir gün açılmayı beklerken kara haberin gelmesi (Kızın bir sevgilisi olduğunu duyma) ile görüşsseniz de sevgilisini anlatırken yalandan "Çok mutlu oldum" ile belki bir gün ayrılır ve bana kalır düşüncesi ile irtibatı koparmayıp yakın arkadaşı süsü verirsiniz. Güzel haberi duyunca iş size gelir. Çok şerefsizce, amaca yönelik kullanıma açık, söyleyeceklerinizi çok iyi seçmeniz gereken avutma şeklidir. Öyle ki kimi durumlarda sözleriniz o arkadaşınız için "İşte bu helal ya" sözcüklerini alır. Çok iyi bir arkadaş ayakçısıysanız bu işin altından zaferle çıkmanız olasıdır. ÖRNEK: -Çok üzüldüm gerçekten.
Senin gibi bir kıza nasıl yaptı.
-Anlamıyorum bilmiyorum. Herşey nedensiz geliyor. Nefes alamıyorum Necmi.
-Canım benim. Sen çok güzel bir kızssın bir şerefsiz için değmez.
-Şerefsiz di mi.
-Tabi canım ben olsam senin gibi kızı bulmuşum bırakırmıyom. salak o ya. tutarsız şerefsiz miş değmez.
ZOR AVUTMA: Size ölüm gibi gelecektir. Ne diyeceğinizi bilemezsiniz.
Çünkü kuracağınız bir cümle yanlış anlaşılmalara neden olup arkadaşınızın gönül boşluğunda olması nedeniyle size doğru akma olasılığı yüksektir. Siz bunu istemiyorsunuzdur.
Örnek: -Niye bunu yaptı anlayamadım.
-??????
-Allah aşkına söyle sen yapar mıydın böyle bir şey.
-Hayır yapmazdım.
-Yapmazdın di mi?
-Çok iyisin Necmi. İyi ki yanımdasın.
Hatta hep yanımda ol. Gidip şerefsizlere gönül vermişim. Yanımdakini görmemişim bunca zaman.
-Ne????
Aslında nasıl bir yöntem kullanırsanız kullanın, başarılı olmayacağınız kesin olan harekettir. Ağlayan, içi yanan, kalbine sanki enjektör sokmuşlar da, bütün kanı çekiliyor gibi hisseden insan, söylediklerinizi duymaz bile. Duysa bile tek cevabı vardır; ''Ama bizimki farklıydı '' Siz en iyisi susun. Nasılsa altı ay sonra geçecek. Allah yardımcınız olsun.


LÜTFİ ALBAYRAK
BİZE ULAŞIN