Kopan ayağın bedeli 3 bin lira

11.10.2009 Pazar

Mahkeme, lokomotifi vagona bağlarken freni boşalan bir başka lokomotifin çarpması sonucu sağ ayağı ezilip kopan Abuzer Daş'a, TCDD'nin sadece 3 bin TL tazminat ödemesine karar verdi

Abuzer Daş, Ankara Garı'nda bir lokomotife vagon bağladığı sırada arkada bulunan bir başka lokomotifin freninin boşalarak, kendisine çarpması sonucu yere düştü. Lokomotifin üzerinden geçtiği Daş'ın sağ ayağı, bilek bölgesinden koptu. 3 kez operasyon geçiren Daş, 50 bin TL manevi, 30 bin TL maddi tazminat davası açtı. Mahkeme, maddi tazminat incelemesi sonucu, "takoz" bulundurmayan TCDD'yi yüzde 50 kusurlu bulurken, olmayan takozu lokomotifin altına koymayan Daş'ı da yüzde 50 kusurlu buldu! Mahkeme, TCDD'nin Daş'a 3 bin TL maddi tazminat ödemesi gerektiğine karar verdi. Talihsiz işçi de mahkemenin oybirliğiyle verdiği kararı, temyiz etti.

'Hakkaniyete aykırı'
Daş'ın avukatı temyiz dilekçesinde, "Bu denli az bir manevi tazminata hükmedilmesi hakkaniyet kurallarıyla uyuşmamaktadır" diye yazdı. Abuzer Daş ise "Sakatlığımdan dolayı aileme yardımcı olamamak ve çocuklarımla gezememek beni kahrediyor. Kızımın evi klozetli değil. O yüzden onlara bile gidemiyorum. Bu karar da beni çok üzdü" dedi.
BİZE ULAŞIN