Öksürüğü küçümsemeyin!

Öksürüğü küçümsemeyin!
07.03.2019 11:15
Kış mevsimi, hastalıklara davetiye çıkarıyor. Bu mevsimde özellikle çocuklarda artış gösteren öksürüğün ciddiye alınması gerekiyor. Öksürüğün pek çok nedeni olabileceğini belirten Yeditepe Üniversitesi Pediatrik Alerji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Reha Cengizlier, "Kuru öksürük mü, nöbetler halinde mi geliyor, uykudan uyandırıyor mu, balgamlı mı gibi soruların cevapları, öksürüğün çeşidini bize anlatıyor. Enfeksiyonlarda bu belirtilerin hepsi görülebilir, ancak ilave olarak ateş de gözlenir. Oysa ateşsiz öksürük nöbetleri daha fazladır" diyor.

Reflü de öksürük yapabilir
Cengizlier, sözlerine şöyle devam ediyor: "Öksürüğün nedenlerinden birisi, astımdır. Nefes darlığı, hırıltı ve hışırtı olmaksızın sadece öksürük nöbetleri ile gider. Bir diğer neden, yabancı sicim aspirasyonudur. Nefes kontrolünü beceremeyen bebeklerin, bir şeyler yerken ani şekilde nefes çekmesi; küçük bir parçanın nefes borusuna kaçmasına, bu da ileride uzun öksürük nöbetlerine yol açabilir." Cengizlier'e göre bir diğer öksürük nedeni ise reflü olabilir ve reflü, sadece öksürük nöbetleri ile bulgu verebilir.

Bebeğiniz için...
'Bebeğim ve biz'den 'Hamilesiniz' dergisi

'Bebeğim ve Biz' dergisi ekibi, anne adayları için dopdolu bir hamilelik dergisi hazırladı. 'Hamilesiniz' adlı dergi; hamilelik döneminde anne-baba adaylarının neler yaşayacağını, nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatıyor. Derginin bu sayısında ayrıca 'Hamileler İçin Yoga' veya 'Hamilelikten Sonra Yoga' VCD'lerinden biri de hediye ediliyor.

Uykularına ışık saçılacak
Bebeğinizin odasının duvar ve tavanlarını yıldızlı bir gökyüzüne çevirmeniz mümkün. Minik bebeğiniz bu kaplumbağanın tavana yansıttığı Samanyolu'nu seyrederek mışıl mışıl uykuya dalacak. Bu eğlenceli kaplumbağa, E-bebek ve Maxitoys Joker mağazalarında satılıyor.
BİZE ULAŞIN