Düzenli uyku için bir rutin oluşturun

Düzenli uyku için bir rutin oluşturun
07.03.2019 11:15
Çocuğunuza hâlâ bir uyku düzeni oluşturamadıysanız; geceleri sık sık uyanıp ağlıyor, gün içinde ise bazen uyuyor, bazen de ne yaparsanız yapın uyumuyorsa, işiniz zor demektir. Ama zor olması, imkansız olduğu anlamına da gelmiyor.

Bebeğim ve Biz dergisi yazarlarından Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Beril Bayrak Bulucu, öncelikle çocuğunuz için, düzenli uyabileceğiniz günlük bir program yapmanızı öneriyor. "Mutlaka açık havaya çıksın, oyun oynasın. Yemek saatleri düzenli olsun. Öğlen uykusu uyuyorsa, öğleden sonra saatlerine alın" diyen Bulucu, sözlerine şöyle devam ediyor: "Her gece aynı saatte aynı rutini uygulayarak yatağına yatırın.

Yatma saatini yorgun olduğu bir saate göre seçin. 20.00-21.00 arası, uyku için uygundur. Yatma öncesi banyo, kitap, hikaye ve müzik gibi her gün aynı sırayı takip ettiğiniz bir rutininiz olsun. Gece yatmadan onunla konuşmak, ninni söylemek de iyi gelir. Buna ilk başta alışmıyor gibi görünse de, tutarlı olarak uyguladığınızda alışacaktır. Ancak sabırlı olmalısınız."
BİZE ULAŞIN