Kızamık ölümlerinin önüne geçildi!

Kızamık ölümlerinin önüne geçildi!
07.03.2019 11:15

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2000-2010 yıllarında kızamıktan ölenlerin sayısının dünya genelinde dörtte üç oranında azaldığını bildirdi.

DSÖ ve diğer bazı kurumlar tarafından yapılan ve tıp dergisi Lancet'te yayımlanan yeni araştırmada, büyük aşılama kampanyaları sonrası 2000-2010 yıllarında 9,6 milyon çocuğun kızamıktan ölümünün önüne geçildiği belirtildi.

Araştırmacılar, aynı dönemde kızamıktan ölenlerin sayısının 535 binden 139 bine düştüğünü tahmin ettiklerini kaydederek, bunun da ölümlerin yüzde 74 düştüğü anlamına geldiğini vurguladılar.

DSÖ kızamık uzmanı Peter Strebel, örgütün 2010 yılına kadar kızamık ölümlerini yüzde 90 düşürme hedefine rağmen, alınan sonucun yine de büyük bir başarı olduğunu söyledi. Büyük çaba göstermeksizin kızamıktan ölümleri azaltmanın mümkün olmadığına dikkati çeken Strebel, küresel olarak yüzde 85 aşılama oranının şimdiye kadar kaydedilmiş en yüksek oran olduğunu ifade etti.

Kızamıktan ölümlerin çoğunun çocukların yeterince aşılanmadığı Hindistan ve Afrika'da meydana geldiği bildiriliyor.

En bulaşıcı hastalıklardan biri olan ve genellikle çocukları etkileyen kızamık yüksek ateş, öksürük ve vücudun tamamındaki kızarıklarla kendini belli ediyor. Hastalık bulaştığı her 1000 çocuktan bir ya da 2'sini öldürüyor.

BİZE ULAŞIN