Tedavi şart!

05.07.2009 Pazar
Guatr nedir?
Guatr; tiroid bezinin büyümesine denir. Gebelikte ve ergenlikte tiroid bezi hastalık olmadan da büyüyebilir. Tiroid boynun ön tarafında yer alan endokrin bir bezdir. Salgıladığı hormonlar (T3, T4) kan dolaşımı yoluyla vücudun değişik organ ve dokularında etki gösterir. Bu hormonların az veya çok salgılanmasına bağlı şikâyet ve hastalıklar oluşur. Normal muayene ile ele gelmeyen tiroid bezi büyüdüğü veya nodül oluştuğu zaman gözle görülebilir hale gelir.

Tiroid bezi hastalıkları nelerdir?
Guatr: Tiroid bezinin büyümesi. Hipertiroidi: Tiroid bezinin aşırı çalışması. Hipotiroidi: Tiroid bezinin az çalışması. Tiroidit: Tiroid bezi iltihabı. Nodül: Tiroid bezi içerisinde tek veya çok sayıdaki anormal doku oluşumları.

Tiroid bezinin çalışması nasıl değerlendirilir?
Kandaki T3, T4, TSH hormonlarının düzeyi tiroid bezinin çalışması hakkında fikir verir. Ayrıca kanda tiroid antikorları bakılması, tiroid ultrasonografisi ve gereğinde tiroid sintigrafisi yardımcı tetkik yöntemleridir.

Tiroid bezinin hızlı çalışması ne gibi şikâyetlere sebep olur?
İştah artışına rağmen kilo kaybı, çarpıntı terleme, titreme ciltte incelme, nemlilik, saçlarda incelme, dökülme, kas güçsüzlüğü, sinirlilik, uykusuzluk, sıcağa tahammülsüzlük, ishal veya sık dışkılama, adet düzensizliği, tiroid bezinde büyüme, gözlerde ileri doğru çıkma görülebilir.

Hipertiroidi tedavi edilmezse ne gibi sonuçlara yol açar?
Bazen kendiliğinden düzelebildiği gibi tedavi edilmeyen olgularda kilo kaybı devam eder, kalpte ritim bozuklukları, kalp yetmezliği gelişebilir. Araya giren infeksiyonlar şok ve ölümle sonuçlanan tiroid krizine yol açabilir.

Hipertiroidide tedavi prensipleri nelerdir?
İlaç tedavisi, Radyoaktif iyot ve cerrahi olmak üzere üç yöntem vardır.Tiroid bezi hızlı çalışan tüm hastalara kanda yüksek olan tiroid hormonlarını normale getirmek için öncelikle ilaç tedavisi başlanır. Yapılan kontrollerle doz azaltılarak 12-18 ay devam edilebilir. Doktor kontrolünde kesilerek hasta izlenir. İlaçlar kesildikten sonra nüks eden vakalarda veya hızlı çalışan küçük nodüllü hastalarda radyoaktif iyot tedavisi tercih edilir. Nükseden büyük guatr ve nodülleri olan vakalarda cerrahi tercih edilen bir tedavidir.

7- Tiroid bezinin az çalışması ne gibi şikâyetlere yol açar?
Kilo artışı, halsizlik, yorgunluk, uyku hali, konsantrasyon bozukluğu, soğuğa tahammülsüzlük görülür.

Hipotiroidi nedenleri nelerdir?
En sık neden Hashimato tiroidit dediğimiz otoimmun tiroid bezi iltihabıdır. Herhangi bir nedenin tetiklemesiyle vücut kendi tiroid dokusunu yabancı cisim gibi algılayarak ona karşı antikorlar oluşturur. Bu antikorların tiroid bezinde oluşturduğu tahribata bağlı uzun vadede tiroid bezinde yetersizlik gelişir. Hastaların kanında antikorlar yüksek bulunur Radyoakht iyot uygulaması sonrası, tiroid ameliyatı sonrası yetersiz doku kalması nedeniyle, boyun bölgesine yapılan radyoterapi sonrası ve bazı ilaçlara bağlı olarak da hipotiroidi görülebilir.

9- Hipotiroidi nasıl tedavi edilir?
Tedavide amaç eksik kalan tiroid hormonlarını tiroid hormon tabletleri olarak vererek TSH düzeyini normal sınırlar içinde tutmaktır. Tedavi ömür boyudur. Hekime danışmadan ilaç kesilmez.
BİZE ULAŞIN