Adet miktarı yaşa bağlı

27.07.2009 Pazartesi

Adet kanaması miktarı kadına göre değişir. Kanamalar baştan beri şiddetliyse endişe edilecek bir durum yoktur. Yılda bir kez jinekoloğa gidilmelidir...

Merhaba, ben 22 yaşında bir kadınım. Adet dönemlerim düzenli ama çok kısa ve az oluyor. Bazen 3 günde bitiyor. İki yaş büyük ablam var. Onun adetleri bir hafta devam ediyor. Bir doktora gitmem gerekir mi?
Teşekkür ederim. Adet kanaması miktarı kadından kadına çok değişkendir ve kadının yaşı ilerledikçe azalma eğilimi gösterir. Sizin kanamalarınız baştan beri böyle olduğuna göre merak edilecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Ancak her kadının, şikayeti olsun veya olmasın, yılda bir kez, jinekoloji muayenesinden geçmesi gerekir.

Prostat kanseri
37 yaşındayım. Benim ailemde prostat kanseri olanlar var. Ben de bu hastalığa yakalanmaktan korkuyorum. Prostat kanserinden korunmak için ne yapabilirim?
Ailesel yatkınlığını önleme şansınız yok. Prostat kanseri çoğunlukla ileri yaşlarda ortaya çıkar. Özellikle 60-70'li yaşlarda sık görülmektedir. Prostat kanseri erken evrede yakalandığında çok kolay ve sorunsuz tedavi edilebilen bir hastalıktır. Geç evrede yakalanırsa, hastalık başka organlara da yayıldığı için tedavi zorlaşmaktadır. 40 yaşını geçen her erkeğin yıllık sağlık kontrollerini yaptırırken, prostat muayenesi de olmasını ve prostata özgü bir tahlil olan kanda PSA takibini yaptırması prostat hastalıkları ve kanserini erken evrede önler.

Gebelik şansı yüksektir
Sol varikoselden ameliyat oldum. Spermlerimin hareketi bebek olması için yeterli olmadı. Kullandığım ilaçlarda fayda etmedi. Doktorum aşılamayı tavsiye etti. Başarı oranı nedir?
Aşılama, spermlerin yumurta ile buluşmasını kolaylaştırmak için uygulanan bir yöntemdir. Aşılama pek çok kısırlık (infertilite) durumlarında uygulaması kolay, pratik, nispeten ekonomik ve risksiz bir işlem olduğu için pek çok durumda ilk tercih edilen yöntemdir. Aşılama genelde 4-6 defa denenir. Başarı şansı kullanıldığı duruma göre değişir. Yüzde 5- 20 gebelik şansı vardır. Uygun kişiye, uygun teknikle doğru zamanda yapıldığında gebelik şansı artar.

İnmemiş testis sorunu
Ben 26 yaşında bir erkeğim. Benim testislerimden birisi doğuştan beri yukarıda. Hiç torbaya inmedi. Bunun için bir süre doktora gittim. Bana o testisimin artık bir işe yaramadığını ve alınması gerektiğini söyledi. Bu söylenenler doğru mu? O testisin çalışması için yapılabilecek hiçbir şey yok mu?
Ne yazık ki hekiminiz doğru söylemiş. İnmemiş testislerin en geç 1 yaşına kadar torbaya indirilmesi gerekir. Ancak bu durumda testis yeniden işlev görebilir. Eğer zamanında indirilme olmaz ise, testisin iç yapısı bozulur ve sperm üretimi yapamaz. Doğumdan sonraki dönemlerde çocukların muayene ile düzenli takip edilmesinin onlarca faydasından biri de budur. Burada önemli olan bir konu da ne zaman yakalanırsa yakalansın, inmemiş testisin indirilmesidir. Sizin ameliyat olma sebebiniz testisinizin yeniden çalışması değil, sizi bir testis tümöründen korumak amacı iledir.

İlişki sonrası kanama
Ben 1 hafta önce kız arkadaşımla ilişkiye girdim. İlişki sonrasında idrarımdan kan geldi. Bunun sebebi ne olabilir?
Cinsel ilişki sonrasında olan kanamanın birkaç sebebi olabilir. En sık neden üst üste ilişkiye girilmesi nedeniyle oluşan tahrişe bağlıdır. Bu kanama kısa sürede iyileşir. Ancak devam eden kanamalarda mutlaka üroloji muayenesi ve idrar tahlili yapılması gerekir.

Adet düzensizliği
28 yaşında evli bir kadınım. Bir süredir adet düzensizliğim var. Ablam bu şikayetlerle doktora gittiğinde kist çıkmıştı. Bende böyle bir risk olabilir mi?
Kadınlarda adet siklusu, başladığı ilk yıllar hariç hep düzenli seyreder. Düzensiz bir kanamanın nedeni araştırılmalıdır. Birçok kadında herhangi bir neden olmadan adet düzensizliği olabilir. Ancak bu düzensizliğin sebebi ciddi bir genital organ hastalığı da olabilir. Sizin en kısa zamanda bir jinekologa muayene olmanızı öneririm.

Nasıl korunmalı?
Merhaba, ilişki sırasında prezervatifim yırtıldı ve eşimin içine boşaldım. Hamileliği önlemek için hangi yöntemi kullanmalıyız.
Prezervatif yırtılması gibi durumlarda, ertesi sabah hapları olarak adlandırılan acil korunma yöntemi ilk 72 saat içinde mutlaka kullanılmalıdır.
BİZE ULAŞIN ; ;