Maske yaparken dikkat!

02.08.2009 Pazar

Evdeki malzemelerle kolaylıkla hazırlayabileceğiniz tamamen sağlıklı ve doğal, her cilt tipine özel ev yapımı cilt maskesi tarifleri...

Maske yapmadan önce yüzünüze buhar banyosu uygulayın. Bunun için derin olmayan tencerede su kaynatıp, havluyla örttüğünüz yüzünüzü 5 dakika buhara tutun. Gözeneklerin açtığını göreceksiniz. Göz kenarlarındaki cilt çok hassas olduğu için, buralara maske sürmeyin. Çünkü kırışıklıklara yol açar. Meyvelerle yaptığınız maskelerde, meyvelerin çürük olmamasına dikkat edin. Aksi takdirde cilde mikrop bulaştırabilirler. Ham meyveler de vitamin açısından çok zengin olmayacağı için, olgun meyveleri tercih edin. Maskeyi temizledikten sonra, cilde yağlıysa nemlendirici krem, kuruysa da yağlı bir krem sürün. Maske kullanıldığında yüz üzerinde hemen bir parlaklık oluşur. Maske uygularken yüzün tamamen hareketsiz olması gerekir. Özellikle sırt üstü yatarken maske uygulamak en doğru hareketlerden biridir.

Hassas ciltler için
Malzemeler:
2 çay kaşığı kekik, 2 çay kaşığı krema Yapılışı: Kekiği kaynatıp çıkarılan konsantre suyu kremayla karıştırın. Göz bölgesi hariç, yüzünüze ve boynunuza uygulayın.

Temizleme maskesi
Malzemeler:
2 çay kaşığı un, 1 çay kaşığı su, 1 çay kaşığı bal Yapılışı: Tüm malzemeyi karıştırıp, yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 7-8 dakika bekledikten sonra ılık suyla cildinizi temizleyin.

Avokado maskesi
Yapılışı:
Avokadoyu tahta kaşıkla ezip yüzünüze ve boynunuza parmaklarınızla yedirin. 10 dakika bekledikten sonra ılık suyla çıkartın. Cildinizin E vitamini ihtiyacını giderin.

Yoğurt maskesi
Malzemeler:
Sabahları kahvaltıda kullandığınız mısır gevreklerinden (2 kaşık) ve 2 kaşık yoğurt Yapılışı: Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve ardından bol su ile durulayın. Çok daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Nemlendirici maske
Malzemeler: 1 yumurta, 1 çay kaşığı un ve 1 sıvı yağ Yaplışı: Yumurtayı çırpıp, yağ ve unla iyice karıştırın. 15 dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra temizleyin.

Vücut maskesi

Malzemeler: 1 bardak bal, 1/2 bardak susam ve nane. Yapılışı: Karışımı vücudunuza uyguladıktan 15 dakika sonra ılık suyla duş alın.

Limon maskesi:
Yağlı cilt gözenekleri büyük olan cilt tiplerine girmektedir. Cildinizdeki yağ oranını düzenlemek ve yaşlanmasını önlemek için limon maskesi en uygun maske olarak görülmektedir. Toz, duman vb. olgular yağlı cilt üzerine yapışarak gözeneklerin kapanmasına neden oluyor. Sıkılaştırıcı ve mikropları öldürücü özellikler içeren limon, cilde pürüzsüz bir görünüm sağlıyor...
BİZE ULAŞIN