Aslında hiçbiri diyet değil

08.08.2009 Cumartesi

Diyet diye satılan ürünler koca bir yalan ve bu yalanı denetleyecek herhangi bir kurum yok. Firmaların büyük bir bölümü ticari amaçları gereği ürünlerinin üzerine "diyet" yazıp piyasaya sürüyor.

Tüm dünyanın ortak sorunu haline gelen belki de tek konu var: Sağlıklı beslenme ve düzenli yaşama alışkanlığı. Dünyanın neresine gitseniz ve kiminle konuşsanız hep aynı şikâyeti duyacağınız kesin, "Ne yesem yarıyor. Hatta su bile içsem kilo alıyorum" diyecek pek çok insan var. Gerçekte bunun böyle olmadığını, hem söyleyenler hem de konunun uzmanları bilmekte. Binlerce uzmanın bugüne kadar milyonlarca yazı yazıp yine milyonlarca televizyon programı yapmaları, her ülkenin tüm şehirlerinde onlarca sağlık merkezi açılması ve devletlerin bu sorunu ciddiye alıp ilkokul seviyesindeki öğrencilere düzgün beslenmeyi öğretmeleri, konunun ne kadar önemsendiğinin bir göstergesidir. Fakat tüm yapılan uyarılar ve alınan önlemler bu sorunun önüne geçmeye yetmemiş, yetmeyecektir de. En azından içinde bulunduğumuz yüzyılın ikinci çeyreğine kadar bu pek mümkün görünmüyor. Bir tarafta alınan önlemler, diğer tarafta da beslenme konusunda yasal boşluklar var. Dünyadaki gıda sektörüne ve yapılan reklâmlara bir bakın. Kola, hamburger, pizza, cips, bira ve diğer alkollü içeceklerin ilk sıraları aldığını ve reklamlar sayesinde bu sektördeki satışların her geçen gün arttığını görürsünüz. Bu yiyecek ve içecekler birçok ülkede okullarda yasaklanarak olayın önemine dikkat çekilmiş, restoranlarda ve büfelerde ise satışları olabildiğince serbest bırakılmış. Bunlar birçok organizasyona sponsor yapılarak, adeta "Sadece çocuklara zararlı, yetişkinler dilediği gibi yiyebilir" denilmiş. Bununla beraber bu yiyecekler hazırlanırken kullanılan yağ, hamur, et, tavuk, kızartma yağları, ketçap ve mayonez, bu firmaların kendi inisiyatiflerine bırakılarak, diledikleri ürünü kullanmaları sağlanmış. Bu firmalar, haliyle kar amaçlı çalıştıklarından, malzeme seçimlerinde sağlıklı ve düşük kalorili malzeme kullanmak yerine, kalorisi yüksek ve maliyeti düşük, vücutta onlarca tahribata sebep olan ürünleri tercih etmişler. Hiç kimse tarafından denetlenmedikleri için de yıllardır insanların sağlığıyla oynamaya devam etmişlerdir.

ETİKETLERDEKİ BİLGİ DOĞRU DEĞİL

Bununla beraber, kötü beslenme alışkanlığına savaş açmış havası yaratılıp halkların beğenisi kazanılmıştır. Denetimler yoğunlaştırılarak kesin yaptırımlar uygulanır ve kullanılacak malzemeler sağlık ekipleri tarafından belirlenirse televizyon, gazete, dergi ve radyo reklâmları da denetim altına alınarak en azından insanların bu yiyecek ve içeceklere yönlendirilmesi önlenebilir. Daha sonra çikolata, cips, kola ve diğer şekerlemelerin, kısaca bizim abur cubur dediğimiz tüm ürünlerin üzerinde yazılan kalori miktarının doğru yazılması, tüketicinin bu konuda kandırılmaması ve özellikle diyet ürün diye satılan, aslında diyetle ilgisi olmayan ürünlerin kontrol altına alınması gerekiyor.
BİZE ULAŞIN