Kurallara uyun

20.08.2009 Perşembe

Sperm testi yapılmadan birtakım kurallara uyulması şarttır. Bunların başında örneğin laboratuvara kısa sürede ulaştırılması gelir...

* 1 buçuk yıllık evliyim. Çocuğumuz olmuyor. Kadın doğumcuya gittik, önce benim sperm testi yaptırmamı istedi. Test nasıl yapılıyor?
Spermiogram (sperm testi) meninin incelemesidir. Test yapılmadan önce uyulması gereken kurallar var:
• 2-7 günlük cinsel perhiz
• Örneğin mastürbasyon ile temiz bir kaba alınması
• Örnek alınırken kayganlaştırma amacıyla tükrük, sabun veya şampuan gibi maddelerin kullanılmaması. • Örneğin inceleneceği laboratuara en geç 60 dakika içinde ulaştırılması
Meni incelemesinde, meninin miktar, renk, koku, akışkanlık, sıvılaşma süresi değerlendirilir. Sperm sayımı yapılır, spermin hareketliliği ve yapısı değerlendirilir. Menide lökositlerin ve mikroorganizmaların varlığı incelenir. Sonuçlar; cinsel perhiz süresine, mevsime, hastalıklara, strese, alkol ve sigara kullanımına bağlı değişebilir. Kesin sonuca varılmadan önce 1'er ay ara ile 3 kez meni incelemesi yapılmalı.

Krem kullanabilirsiniz
* Ben 23 yaşındayım, kız arkadaşım 22 yaşında. Kız arkadaşımın vajeni çok dar, ilişkiye girememekten korkuyoruz.
Vajina penis boyutuna göre uyum sağlayan bir organdır. Ancak cinsel ilişki esnasında partnerde strese bağlı kasılma olayı olursa ilişki mümkün olmayabilir. İlişkiyi kolaylaştırmak için, ilişki esnasında kayganlaştırıcı kullanabilirsiniz.

Düzensiz adette tahlil şart
* Geçen ay 2 kez adet gördüm. Doktor sorunum olmadığını söyledi. Aynı ay içinde iki kez adet görmemin sebebi ne olabilir?
Birçok kadında yılda bir kez olan adet düzensizliği birçok hekim normal kabul ediyor ve bunun sebebini strese bağlıyorlar. Muayene sonuçları önemli, ama ben yine de tahlil yapılmasını ve ultrasonografi çektirmenizi tavsiye ediyorum.

Acilen doktora görünün
* 60 yaşındayım, bir süredir ön tarafımda kaşıntım var. Bazı kremler kullandım ama geçmedi. Ne önerirsiniz?
İlerleyen yaşlarda dış genital organların tümörlerinde ilk belirtilerden biri kaşıntı olabilir. Hastalık ilerledikçe bölgede yaralar oluşur. Acele bir şekilde jinekoloji muayenesi olun.

Eğriliğe karşı ameliyat
* Merhaba, ben 34 yaşındayım. Benim sorunum penisimin orta yerinden aşağı doğru eğri olması. Bu tedavi olur mu?
Penis eğrilikleri penisin iç dokularında kısmi doku yapışıklıkları nedeniyle, yapışıklığın bulunduğu yöne doğru eğriliği şeklinde görülür. Bu durum cinsel ilişkiyi zorlaştırabilir. Tanı, ereksiyon halindeki penisin görülmesi ile konur. Penis eğriliklerinin ilaçla tedavisi mümkün değildir. Cerrahi tedavi şarttır.

Hekime danışın
* Merhaba, bir buçuk yıllık süren evliliğim var, fakat çocuğumuz olmuyor. Eşimin boşalamamasından kaynaklanabilir mi?
Kişini boşalması cinsel yaşam ile ilgili bir konudur. Boşalmak, erken veya geç boşalmak, boşalamamak bir kısırlık nedeni değildir. 1,5 yıllık sürede düzenli ilişkiye girmeye rağmen gebe kalınamıyorsa, bir hekime danışılmalıdır.

Rengine dikkat
* Merhaba, ilişki sırasında eşimden beyazımsı akıntı geliyor. Bu akıntı normal midir?
Vajinadan bir miktar akıntı olması normal kabul edilir. Vajinadan, normal koşullarda bulunan bakterilere bağlı mikropsuz bir akıntı olabilir. Ve bu salgı ilişki sırasında artabilir. Bu bölgedeki hijyen koşulları bozulursa, mantar veya bakteri yerleşebilir. O zaman akıntının şekli, rengi ve kokusu değişir. Eşinizin akıntınızı tanımlamak için bir jinekoloji mu ayenesi ve smear testi uygun olacaktır.

Korkmayın!
* Evlendiğim gün ilk kez ilişkiye girdim, ama kanamam olmadı. 8 aylık hamileyim. Kızlık zarım sağlam mıdır? Doğumda sorun olur mu?
Kızlık zarı vajinanın 1-3 cm içerisindedir. Kızlık zarı bozulmadan da gebe kalınabilir. Bu durumu ancak jinekolog anlayabilir. Kızlık zarı bozulmadan gebe kalmanın, gebeliğe ve doğuma bir etkisi yoktur. Doğum normal yolla gerçekleşirse, kızlık zarı bozulacaktır.
BİZE ULAŞIN