Temas yoluyla hastalık geçebilir

28.10.2009 Çarşamba

Günümüzde bir çok hastalık cinsel ilişki veya temas yoluyla bulaşmaktadır. Korunmasız cinsel ilişkinin başınıza dert açmaması için siz de uygun korunma yöntemlerinden birini seçmelisiniz.

Ben iki gün önce yabancı uyruklu bir kadınla birlikte oldum. İlişki sonrası penisin ucunda küçük bir şişme oldu. Bunun sebebi ne olabilir? Bir hastalık kapmış olabilir miyim?
Eğer prezervatif ile korundu, iseniz cinsel yoldan bulaşan birçok hastalıktan korunabilirsiniz. Ama bazı hastalıklar temas yolu ile bile bulaşabilir. Penisinizdeki şişlik Bazen zorlayıcı ilişkiler sonrasında penis içerisindeki ince lenf kanallarından ya da toplardamarlardan biri tıkanabilir ve penis derisinde şişlik yapabilir. Bu durum çoğunlukla geçicidir ve tedavi yapılmadan, kendiliğinden düzelebilir.

REGL DÖNEMİ HAMİLE KALINABİLİR Mİ?
Erkek arkadaşımla reglimin 1. günü 3 kez ilişkiye girdik. Her ilişkide içime boşaldı. Adet döneminde hamile kalmam diye korunmadık. Ama yazılarınızda böyle ihtimalin olduğunu yazmışsınız. Hamile kalma olasılığım nedir?
Üreme dönemindeki kadınlar adet döngüsünün her döneminde gebe kalabilirler. Gebe kalma olasılığı çok çok düşük de olsa, adet görmekte olan veya adeti henüz yeni bitmiş bir kadın korunmasız bir ilişkiye girdiğinde gebe kalabilir.

KIZLIK ZARI YIRTILDIĞI NASIL ANLAŞILIR?
Kızlık zarının ne zaman ve nasıl yırtıldığı anlaşılır mı?
Kızlık zarının penis veya el ile yırtılıp yırtılmadığı anlaşılmaz. Kızlık zarı yırtıldıktan sonraki ilk 5-6 gün içinde muayene yapılırsa yeni denilebilinir, sonrası eski yırtık olarak kabul edilebilir. Bu durum hekim tarafından değerlendirebilir.
BİZE ULAŞIN