Kistler takip edilmeli

19.01.2010 Salı
21 yaşındayım regly olmadan önce inanılmaz derecede yumurtalıklarımda ağrım oluyordu, iki gün önce doktora gittim ve yapılan ultrason sonrasında yumurtalığımda kist olduğu anlaşıldı. Bana yumurtalık (over) kistleri hakkında bilgi verirmisiniz.?
Over kistinin tedavisi cinsine göre değişir. Sık gözlenen basit kistler için genelde takip tercih edilir. Bu esnada doğum kontrol hapları kullanmak da kistlerin küçülmesine yardımcı olur. Doğum kontrol hapları yumurtalıkların çalışmasını durdurarak mevcut kistlerin vücut tarafından emilmesine yardımcı olur. İltihabi kistlerde düzenli antibiyotik tedavisi gerekir. Ultrason ve kan testlerinde kötü huylu olma ihtimali olan kistlerin ameliyat ile alınması gerekir. Büyük kistler, çok odalı kistler ya da kan akımındaki artma kanser işaretidir. Kötü huylu kistlerden şüphelenildiğinde hasta hangi yaşta olursa olsun derhal ameliyat yapılmalıdır. Menopozdan sonra kadınlarda rastlanan kistler daha önemlidir. Kist tedavi edilmezse daha da büyüyebilir, büyüklükten sonra yırtılarak karın içine kanama yapıp hastanın hayatını tehlikeye sokabilir. Kötü huylu ise vücuda yayılarak ameliyat edilemez aşamaya gelebilir.

ŞANSINIZ BİTMİŞ DEĞİL
Arkadaşım test yaptırırken benim de aklıma kurt düştü ve ben de sperm testi yaptırdım ama maalesef korktuğum oldu. Bana azospermi teşhisi kondu ve çocuğumun olamayacağı söylendi. İntihar etmeyi bile düşünmeye başladım lütfen bana bir yol gösterin.
'Azospermi' meni analizinde hiç sperm hücresi görülmemesi durumudur. Mutlaka bu konuda yetkin bir laboratuarda tekrar test yaptırın sonuçtan emin olun. Eğer aynı cevabı alırsanız hormonal incelemeler yaptırmanızda fayda var. Bazen testisler sperm üretebilirken kanallarda bir tıkanıklık sebebiyle hücreler dışarı atılamamaktadır. Bazen de testisler hücre üretememektedir, bu testislerde de mikroskop altında biopsi yöntemi ile hücre bulunma şansı vardır, bence hemen en kötüsünü düşünmeyin ve tetkiklere devam edin hele intihar gibi şeyleri aklınızdan bile geçirmeyin. Allahtan umut kesilmez.

HER TESTE İNANMAYIN
Geçen hafta sperm sayımı testi yaptırdım. Sperm sayım 20 milyon çıktı. Çok hareketli yüzde 50, az hareketli yüzde 30, ölü yüzde 20. Benim öğrenmek istediğim bu sonuçlarla çocuğumuzun olup olmayacağı?
Çocuğun olması yalnızca sperm testinden anlaşılmaz. Spermiyogram ismi verilen bu test çok hassas bir tetkik olup üç günlük cinsel perhiz sonrasında ve birtakım noktalara çok dikkat edilerek, özel bir ortamda yapılmalıdır. Test neticelerin güvenilir olması için laboratuvar elemanının bu konuda bilgili ve deneyimli olması, laboratuvarda uygun aletlerin ve androloji departmanın olması şarttır. Otomatik sperm sayımı yapan makineler maalesef güvenilir değildir. Emin olmak için mutlaka 'spermiyogram' testi yaptırın.

AĞRINIZI TANIYIN
34 yaşındayım sol böbreğim bir rüzgar da, bir soğuk havada hemen ağrımaya başlıyor, bu ağrı bazen dayanılmaz olabiliyor. Fakat sıcak bir ortama girdiğimde 1 saat içinde ağrı bitiyor. Bunun sebebi ne olabilir?
Böbrekler karnın arka tarafında ve oldukça iyi korunan organlardır. Soğuk veya sıcak direkt olarak böbrekleri etkilemez. Ancak bizler böbrek ağrısını beldeki kasların ağrısıyla karıştırırız. Sıcakla, soğukla veya hareketle artan ağrılar genellikle kas iskelet sisteminden kaynaklanan ağrılardır. Bu iki ağrının ayırımının yapılabilmesi için bazı testler ve kontrollerin yapılması gerekebilir. Bu sebeple üroloji uzmanı tarafından muayene edilip, ağrınızın sebebinin çok iyi araştırılması gerekir.
BİZE ULAŞIN