Gebelikte anneler bilinçli olmalı

23.01.2010 Cumartesi

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için annenin alacağı önlemler ileride doğacak sorunları önlemektedir.

* 3 yıllık evliyim ve artık çocuk sahibi olmaya karar verdik, planlı bir hamilelik olacağından daha sağlıklı bir bebek dünyaya getirmem için önceden almam gereken önlemleri yazarmısınız?
Sizi tebrik ederim planlı gebelik her zaman hem anne hem de bebek için en sağlıklı olanıdır. Ancak sizin gibi düşünen kadın sayısı az olduğu için biz de gebelikler sıklıkla plansız olur ve insanlar pek çok sağlık sorunu ile karşılaşırlar, bazen sadece doğum için hastaneye uğrarlar ve başlarına istenmeyen bir durum gelirse de kendi ihmalkarlıklarını hiç hesaba katmadan hemen doktorları ve hastaneleri suçlamaya başlarlar. Hamile kalmak isteyen bir kadının kan sayımı, rutin kan incelemeleri, hepatit ve benzeri bulaşıcı hastalık testlerini yaptırmaları, idrar tahlili ve gerekirse ultrason ile böbrek taşı vb sorunları olup olmadığını tespit ettirmeleri faydalı olacaktır. Eğer kızamıkçık testi negatif gelirse gebelikten en az 6 ay önce aşı olmaları lazım. Tabii ki jinekolojik muayene ve smear testi de ihmal edilmemeli. Eğer alkol ve sigara gibi alışkanlıklar da varsa bunları terk etmek sağlıklı bebek sahibi olmak için yapılması gerekenler arasındadır. İnşallah sağlıklı sıhhatli bir bebeği kucağınıza alırsınız.

Beklentilerde gerçekçi olun
* Yeğenim Okan 5 yaşında ve geçen gün sünnet oldu. Pipisi kesilirken çok bağırdı ve ağladı. Hala eliyle işaret edip gün içinde bağırıp, ağlıyor. Sebebi ne olabilir?
Açıkçası sorunuzun ne olduğunu anlamadım, o yaşta bir çocuğa hastanede en basit bir kan alma, herhangi bir iğne yapma işlemi uygulansa bile bağırıp ağlayabilir, kaldı ki sünnet gibi bir cerrahi müdahaleyi lokal anestezi ile uygulatmışsınız tabii ki ağlar tabii ki bağırır. Hastalık ve ameliyat gibi kavramlar konusunda halkımızda maalesef gerçekçi olmayan beklentiler mevcut; hiç ağrı olmasın, acı duyulmasın, komplikasyon olmasın gibi imkansızı istersek maalesef hayal kırıklığına uğrarız. Eğer yeğeninizin sağlık yönünden, yapılan müdahale ile ilgili başka bir problemi yoksa bence sizin de bir probleminiz yok. Çocuklar her şey için ağlayabilirler, bu bazen bir oyuncak bazen bir çikolata olabilir fazla dert etmeyin eninde sonunda ağlamayı keserler yeter ki sağlık olsun

Mantıklı Hamilelik
* Ben 15 yaşındayım, erkek arkadaşımla ilişkiye girdim korunmadığımız halde hiç hamile kalmadım. Bu beni korkutuyor, ne yapabilirim?
15 yaşında hamile olmaman değil bence hamile olman bir problemdir, hele evli değilsen hamile kalmadığın için Allah'a şükret. Eminim olgunlaştığın zaman şimdi hamile kalmadığın için çok sevineceksin. Erken yaşta yaşanan gebeliklerin anne ve bebek için çok riskli olduğu da tıbbi bir gerçektir bunu da aklından çıkarma.

Lazerle prostata veda edin
* 62 yaşındayım lazer ile prostat ameliyatı olacağım ancak bu ameliyat hakkında yeterli bilgi sahibi değilim. Nasıl bir ameliyat geçireceğim hakkında bilgi verebilir misiniz?
Prostat tüm erkeklerde olan idrar yolunu çevreleyen bir bezdir. İlerleyen yaşla ve erkeklik hormonunun etkisi ile büyümeye başlar ve bir süre sonra idrar yolunu daraltıp idrar akımını bozar. İlaç tedavisinin yetersiz geldiği hastalarda cerrahi müdahale ile prostat dokusunun temizlenmesi ve yolun genişletilmesi gündeme gelmektedir. Lazer prostatektomi de bu cerrahi girişimlerden birisidir, prostat dokusunun idrar yolundan girilerek buharlaştırılması esasına dayanır. 24 saat hastanede kalıp taburcu olursunuz, deneyimli ellerde kanamanın az olduğu başarılı bir cerrahi müdahaledir.

HAMİLELER DİKKAT!


TOK TUTAN DİYET

GÜZEL BİR CİLT İÇİN PÜF NOKTALAR

EN İLGİNÇ SAĞLIK SORULARI

DAHA İYİ BİR CİNSEL HAYAT İÇİN!
BİZE ULAŞIN