Selülit nasıl oluşur

Selülit nasıl oluşur
24.01.2010 Pazar

Kadınların yüzde 90'ında görülen selülitin asıl sebebi karaciğerin fazla çalışmamasıdır. Besinler ve alınan ilaclara dikkat edilerek problem ortadan kalkabilir

Yağ hücreleri fazla yağı depolar. Östrojen hormonunun etkisiyle bu hücreler büyürler. Bu büyüme bağ dokusunu etkileyerek kan dolaşımının zayıflamasına ve dokulara daha az oksijen ulaşmasına neden olur. Dokular esnekliğini kaybeder ve cilt yüzeyinde pürüzlü bir görünüm ortaya çıkar. Kadınların yüzde 90'ında görülür. Erkeklerde görünmemesinin nedenlerinden biri de genlerdir. Yüzde 10 şanslı kadınlarımızın selülit genini taşımadığı tahmin ediliyor. Selülitleriniz bir gecede ortaya çıkmaz. Sağlıksız yaşam koşulları, hareketsizlik, dengesiz, aşırı beslenme, gereğinden fazla alkol alma, aşırı sigara içimi ve diğer faktörler birleşince selülit kaçınılmaz oluyor. Selülit ergenlik çağından başlayarak her yaşta ortaya çıkabilir. Ama kadının ergenlik, hamilelik, menopoz öncesi ve sonrasında çok tehlikelidir.

Ergenlik dönemi:
Selülit cinsel farklılaşma göstergeleriyle başlar.

Hamilelik dönemi: Hamilelik döneminde vücutta folikülin hormon birikir. Böylece vücut su tutmaya başlar. Bu olayda selülite neden olur.

Menopoz öncesi dönemi:
Hormonal durumdan dolayı var olan selülite daha da artar. Hamilelik ve menopoz gibi dönemlerde kadınlar duygusal yönden hassaslaşırlar. Strese girildiği anda, vücut savunma sistemini harekete geçirir ve bazı hormonlar daha fazla salgılanır. Vücudun su toplama oranının artmasıyla da selülitlere zemin hazırlanmış olur. Kadınlarda östrojen hormonu, bacakların üst kısmı ile kalçalarda yağ depolanmasında rol oynar. Selülit uyluğun üst kısmında dizin ve bileğin iç kısımlarında, kaba et ve baldırların arka kısımlarında daha fazla yağ yerleşir. Zayıf insanlarda da selülit oluşmasının nedeni çok az kas kitlesine karşılık, yağ oranlarının çok olmasına bağlanabilir.

Selülite neden olan faktörler
Karaciğerin iyi çalışmaması, bünyenin toksin ve artıkları atamamasıyla derm dokusu bozulur. Doğum kontrol haplarının folikülin hormonu açısından zengin olması, bu hormonların su tutucu özelliğinden dolayı zararlıdır. Folikülin ve progesteron hormonların salgılanmasındaki düzensizlik adetlerin bozulmasına neden olur. İç organlara destek olan karın ve bacak kaslarının kontraksiyonu ile toplar damarlar kanı kalbe geri döndürür. Şişmanlarda karın ve bacak kaslarının yağ ile kaplanması sonucu bu mekanik etkiler bozulur. Düz tabanlarda damar ağının zayıflaması kan dolaşımını dolgunlaştırır.

Sonuç: Selülitin erken teşhisi, giderilmesinde başarıya ulaşmayı kolaylaştırır. İlk etapta selülitin oluşmasına neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekir. Daha sonra giderilmesinde kullanılan tüm yöntemler belli bir program içinde uygulanmalıdır.

HAMİLELER DİKKAT!


TOK TUTAN DİYET

GÜZEL BİR CİLT İÇİN PÜF NOKTALAR

EN İLGİNÇ SAĞLIK SORULARI

DAHA İYİ BİR CİNSEL HAYAT İÇİN!
BİZE ULAŞIN