Varikosel basit bir işlemdir

27.01.2010 Çarşamba
* 35 yaşındayım. Kronik bir rahatsızlığım olmamasına rağmen geçen hafta rutin olarak yapılan testlerde varikosel teşhisi kondu. Çok yoğun bir iş hayatım var. Ameliyat sonrası ve ameliyatın ne şekilde yapıldığı hakkında bilgi almak istiyorum.
Varikosel genç erkeklerde en sık görülen ürolojik hastalıklardan biridir, testislerin (yumurtaların) kirli kanını taşıyan toplardamarlarda genişleme olması sebebiyle ortaya çıkar. Hastaların yumurtalarında, kasıklarında ağrı, genişlemiş damarlarının ele gelmesi ve bazen de kısırlık ile ortaya çıkmaktadır. Teşhis için doppler denilen özel bir ultrason ve çocuk sahibi olmak isteyenlerde de mutlaka sperm sayımı (meni analizi) yapılmalıdır. Merak etmeyin varikosel ameliyatı kasık bölgesinden yapılan basit bir cerrahi işlemdir, mikroskobik yöntemle yapılması başarısını arttırır. Ameliyat sonrası birkaç gün istirahat gereklidir sonrasında günlük hayatınıza kolayca dönebilirsiniz.

Bezelerle kesinlikle oynamayın
* Yumurtalık bölgemde torbanın üstünde küçük yağ bezleri vardı, bir tanesi diğerlerine göre bir hayli büyüdü, sıktırsam diye düşündüm ama sivilce gibi bir şey değil oynadıkça daha da şişiyor, rahatsız ediyor ne yapmalıyım?
Bu bölgede lipom denen yağ bezeleri ve kıl dibi foliküliti den iltihabi durumlar sıklıkla görülmektedir. Bu lipomlar çok büyümezler ve rahatsızlık vermezler ise genelde takip ediliyor ve herhangi bir tedavi gerektirmiyorlar. Siz de durum biraz farklı gibi, lütfen o bezeyi sıkıp durmayın üstüne bir de enfeksiyon biner abseleşir oynadığınıza pişman olursunuz, üroloji uzmanına muayene olun, bu bezeler 10 dk da lokal olarak uyuşturularak çıkartılabilirler.

Böbrekleri korumak için sıvı tüketin
* 3 yaşında bir kızım var hamileliğimin 5. ayındayken kızımın sağ böbreğinin gelişmediğini öğrendik. Senede bir yaptırmakta olduğumuz tahlilleri ve filmleri sonucunda bir böbreğinin yerinde olmadığını gördüler. Bu böbrek vücut tarafından yok edilmiş olabilirmi?
Bazı insanlar da alışılmışın dışında doğumdan itibaren tek böbrek olabilir. Kalan böbrekte herhangi bir problem yok ise tamamen normal ve sağlıklı bir hayat sürerler. Kalan böbrek diğer böbreğinde görevini üstlenerek normalden daha büyük olur. Burada önemli olan kalan böbreğin tek olduğunu unutmadan düzenli kontrollerini yaptırmak, bol sıvı tüketmeyi alışkanlık haline getirmektir.

Detaylı test yaptırın
* Eşimin sperm sayısı 15 milyon, doktorlar hareketlilik düzeyinin ileri derecede azalmış olduğunu söylediler. Çocuk sahibi olabilir miyiz?
Sperm sayısı ve hareketliliği normalin altında, bu duruma sebep olabilecek hastalıklar yönünden incelenmeniz gerekir. Eşinize varikosel açısından mutlaka doppler ultrason yaptırın, sigara alkol gibi alışkanlıkları var ise bunlardan uzaklaşması lazım. Tek bir sperm sayımı her zaman çok güvenilir olmuyor mutlaka 3 hafta sonra bir tane daha yaptırın. Eğer ultrasonda varikosel saptanırsa ameliyat şart. Tıbbın geldiği noktada eğer sizde de bir problem yok ise normal yolla olmazsa yardımcı üreme yöntemleri ile çocuk sahibi olmanız mümkündür merak etmeyin.

Kaslarda sorun olabilir
* Ben 27 yaşında bir bayanım birkaç yıldır eskisi kadar rahat idrar yapamamaktayım, mesanemi ıkınarak zorlukla boşaltabiliyorum ve çoğu zaman geride idrar kaldığını hissediyorum. Bu konuda ne yapmam gerekmektedir?
Anlattığınız tablonun birden fazla sebebi olabilir, idrar yolunuzda herhangi bir sebeple daralma ortaya çıkarsa, mesane kasının fonksiyonunda bir bozulma var ise veya mesane iç tabakasının aşırı duyarlılığı gibi durumlarda benzer yakınmalarla hastalar başvurabilmektedirler. Sizin üroloji doktoru tarafından değerlendirilmeniz; idrar analizi, radyolojik incelemeler ve ürodinamik inceleme yaptırmanız gereklidir.

ÜNLÜLER VE BENZERLERİ

EN GÜVENİLİR ÜNLÜLER

ÜNLÜLERİN KORKULARI

ÜNLÜLER İLK NEYE DİKKAT EDER?

ÜNLÜLERİN KOD ADLARI
BİZE ULAŞIN