Ürodinamik inceleme tedbir amaçlıdır

30.01.2010 Cumartesi
* 2 yaşında "spina bifida" ile doğan bir kız çocuğum var, kontrol için ürodinami diye bir test istediler bu nedir ve neden yapılacak?
Spina bifida yani bel bölgesinde kemik gelişim defekti ile doğan bebeklerde nörolojik sıkıntılar ve buna bağlı olarak idrar depolama ve de boşalma ile ilgili problemler ortaya çıkmaktadır. Ürodinami testinde idrar yolundan ve makattan birer kateter konulup mesane kasının basınçları, idrar depolama görevini yapıp yapamadığı, mesaneyi boşaltıp boşaltamadığı incelenir. Mesane fonksiyonun daha iyi olabilmesi için gereken ilaç tedavileri veya diğer tedaviler konusunda doğru bilgi sahibi olmanın başka yolu yoktur. Ürodinamik inceleme sadece sizin çocuğunuz gibi spina bifida hastası çocuklara değil işeme ile ilgili sorunu olan, sık idrara giden veya idrar kaçıran her yaş grubu ve her cinsiyetten insana uygulanan bir tanı yöntemidir. Çocuklarda uygulaması hem hasta hem de doktor için meşakkatli de olsa mutlaka yapılmasında fayda var.

Sünnet yapmak uzmanlık ister
* 20 yaşındayım. Sünnet olduğum zaman doktor dikişleri hep düzensiz yerlere atmış. İşlev problemi yaşamıyor olmama rağmen, görüntü olarak sorun yaşıyorum. Ben bunu düzelttirmek istiyorum. Üroloji doktoruna mı, plastik cerraha mı gitmem gerek? Ayrıca penisimin işlevinde bir soruna yol açar mı? Düzelme şansı nedir?
Sünnet hataları ülkemizde sık görülmekte, çünkü basit bir işlem olarak algılayıp çocuklarımızı uzman olmayan ellere emanet etmekteyiz. Bahsettiğiniz durum bugün fonksiyonel bir sorun oluşturmadığı gibi ilerde de oluşturmaz merak etmeyin. İlla ki bu görünümden rahatsızım diyorsanız üroloji doktoru tarafından değerlendirilmeniz gerekmektedir.

Cilt lekelerinin sebepleri farklıdır
* Benim yüzümde cilt lekelerim var. Ne denediysem lekelerden kurtulamadım. Bu konuda yol gösterirmisiniz?
Cilt lekelerinin birden fazla sebebi ve çeşidi vardır. Bunlar arasında güneş lekesi, hamilelik lekesi, yaşlılık lekeleri, doğuştan olanlar, çil, allerji veya sivilcelere bağlı gelişenler gibi pek çok tip bulunmaktadır. Bunların tedavileride doğal olarak birbirinden farklıdır, mutlaka bir cildiye uzmanının bunları görmesi gerekir. Tanı konduktan sonra leke açan kremler, peeling yötemleri, krioterapi, ışık ve laser yöntemleri arasında size uygun olan bir tanesi uygulanır.

Her ameliyatta risk vardır

* 6 ay önce sol varikosel ameliyatı oldum, ayakta uzun süre durduğum zaman hala kasığıma vuran ağrılarım oluyor acaba boşuna mı ameliyat oldum diye huzursuzum. Ne yapmam lazım?
Varikosel ameliyatları sonrasında bazı hastalar zaman zaman ağrı hissetmeye devam edebilirler bu her zaman ameliyatın başarısız olduğuna işaret etmez. Basit ağrı kesiciler ve suspansuvar külot giyerek yakınmanızı en aza indirebilirsiniz. Bu önlemlere rağmen devam ederse tekrar muayene olmanız ve ultrason çektirmenizde fayda var. En iyi şekilde yapılan ameliyatlardan sonra bile nüks ihtimali vardır bu illa ki ameliyatınızın kötü yapıldığı anlamına gelmez.

Bilinçli anne sağlıklı bebek
* 3 aylık hamileyim. Bu dönemde kendimin ve bebeğimin beslenmesinin nasıl olması gerekir?
Gebelik annenin vücuduna ek yük getiren özel bir durumdur. Gebelik süresince dengeli beslenmelisiniz ve içinizde gelişen bebeğinizin de ihtiyaçları olduğunun bilincinde olup beslenmenize ekler yapmanız faydalı olur. Ancak hamileyim diye ipin ucunu kaçırıp 10-14 kilo almanın sınırları dışına da fazla taşmamalısınız. Bunun üzerinde alınan kilolarda doğumunuzu güçleştirecektir. Gebelik süresince kalsiyum, demir, folik asit, protein ve vitamin alımınızı bebeğin ihtiyaçlarını da göz önüne alıp arttırmanız lazım. Bu ayarlamaları yaparken gebelik takibinizi yapan doktorunuza danışmanız da fayda var.

İZMİR'İN ÜNLÜ GÜZELLERİ


ERKEK KARDEŞİ İÇİN ÇOCUK DOĞURACAK

ZAMANIN YOK ETTİĞİ YILDIZLAR

YAŞLANDIKLARINDA BÖYLE OLACAKLAR

BELEDİYE OTOBÜSLERİNDE UNUTULAN EŞYALAR
BİZE ULAŞIN