Bel fıtığı ameliyatı yan etkiler gösterir

30.01.2010 Cumartesi
DR. ALİ UĞUR ÖZALP

6 ay önce bel fıtığı sebebiyle ameliyat oldum. Ameliyattan bu yana idrar kaçırma şikayetim var. Bir anda sıkışıklık hissediyorum ve tuvalete gidene kadar çoğu zaman kaçırıyorum. Bu hep böyle mi devam edecek? Ne yapmamı önerirsiniz?
Bel fıtığı ameliyatları sonrasında cerrahiye bağlı olarak idrar kesesinin sinirsel kontrolünde problemler ortaya çıkabilir. Bunun sonucunda da mesanenin öncelikle idrar depolama fonksiyonunda aksaklıklar meydana çıkar ve mesane idrara daha kısa süre tahammül gösterir. Ani sıkışma hissi, tuvalete yetişemeden idrar kaçırma gibi sıkıntılar ortaya çıkar. Ürodinamik inceleme ile kesin tanı konulur, ilaç tedavisinden genellikle fayda sağlanabilir. Fakat en kısa zamanda bir uzmana başvurun.

MUTLAKA MAMOGRAFİ ÇEKTİRİN

27 yaşındayım, yeni adet oldum o açıdan herhangi bir derdim yok ancak birkaç gün önce tesadüfen sol mememde elime bir şey geldi. Ailemde meme kanseri hastası yok ama ben yine de tedirgin oldum, ne yapmam gerekir?
Meme muayenesini adet döneminden sonra yapmak gerekir. Çünkü adete yakın dönemdeki fizyolojik değişiklikler muayene esnasında yanıltıcı olabilir. Ailenizde meme kanseri olmaması ve genç yaşta olmanız bir avantaj ancak kesin bir şey söylemek yanlış olacaktır. Sizin yaşınızda genelde "fibroadenom" denen iyi huylu tümörlere rastlanır ama siz adet sonrası tekrar elle muayene yapın ve daha da iyisi için genel cerrahi uzmanına muayene olun. Mutlaka mamografi ve ultrason ile memeniz tetkik edilsin.

OPERASYON İÇİN ERKEN DAVRANIN
Sperm sayım 10 milyon ve varikosel hastasıyım. Hemen mi ameliyat olmalıyım yoksa evlendikten sonra mı? Cevaplarsanız sevinirim.
Varikosel testisin toplardamarlarında genişleme ile ortaya çıkan ve kısırlık yapabilen bir hastalıktır. Sizin sperm sayınızda düşüklük mevcut. Eğer ameliyatı daha da geciktirseniz ameliyat sonrası düzelme ihtimali düşer. Bu yüzden evlenmeyi beklemeyin ve bir an önce ameliyatınızı

AİLEDE KANSERLİ VARSA DİKKAT!
Hocam ailemde prostat kanseri geçmişi olanlar var. Ayrıca geçen gün fark ettğim bir şey oldu, büyük abdestimden kan geldi. Korkmaya başladım. Ne yapmalıyım? Sevgili okurum; ailenizde özellikle birinci derece akrabalarınızda prostat kanseri olması ilerleyen yaşlarda maalesef sizin için bir risk oluşturmaktadır. Ancak büyük abdestinizden kan gelmesi ile herhangi bir ilgisi yok. Bu kanamanızın makat bölgesi ve bağırsaklarınızla ilgili bazı sebepleri olduğu kesin. Ancak tanı için gastroenteroloji (mide bağırsak hastalıkları) uzmanı tarafından değerlendirilmeniz ve endoskopi yaptırmanız gereklidir.

DARALMA İHTİMALİ MEVCUT
1 yıl önce kapalı prostat ameliyatı oldum, bir süre rahatladım ama şimdi aynı yakınmalarım tekrarladı. Sanki hiç ameliyat olmamış gibi zorla idrar yapıyorum, prostat ilacımı tekrar başladım ama o da fayda etmiyor. Çok zor durumdayım, lütfen yol gösterin.
Prostat ameliyatları veya idrar yolundan yapılan cerrahi girişimler sonrasında idrar yolunda daralma ihtimali mevcuttur. Bu ameliyatınızın kötü veya eksik yapılması ile ilgili bir durum değil, idrar yolunun travmaya bir cevabıdır. Üroflov yani idrar akım hızı analizi yaptırmanız gerekir, eğer işeme hızınız normalden düşük ise endoskopi yapılıp idrar yolunuzdaki problemin aydınlatılması ve darlık var ise aynı seansta açılması gerekir.


İZMİR'İN ÜNLÜ GÜZELLERİ

GENÇ SEVGİLİNİN DAYANILMAZ CAZİBESİ

EN ÇOK ONLAR ARZULANIYOR

İSTANBUL'UN SEMT İSİMLERİ NEREDEN GELİYOR

ÜNLÜLERİN 2010 KARARLARI
BİZE ULAŞIN