'Piyango’ Ankara İstanbul ve Sakarya’ya

'Piyango’ Ankara İstanbul ve Sakarya’ya
29.10.2012 09:50 Güncelleme: 29.10.2012 09:52

İntibak düzenlemesi 3 emekliye piyango gibi vurdu. Maaşları eksik yatırıldığı belirlenen İstanbul, Ankara ve Sakarya’dan 3 emekli, maaş hesabında 20 bin liraya yakın ödeme görünce şaka sandı.

Milyonlarca emeklinin merakla beklediği intibak düzenlemesinden üç emekliye adeta piyango gibi ödeme çıktı. İntibak hesaplamaları sırasında, maaşları eksik hesaplandığı tespit edilen 2 bin 500 emeklinin geriye dönük alacakları hesaplandı. Buna göre, Ankara'nın Çankaya ilçesinde ikamet eden F.K., İstanbul Büyükçekmece'den M.F.T. ve Sakarya'nın Sapanca ilçesinden Y.Ö. isimli emeklilerin yaklaşık 20 bin liralık alacağı olduğu saptandı. SGK, üç emeklinin de geriye dönük alacaklarını bayramdan önce yaptı. Bu çerçevede, Sakarya'nın Sapanca ilçesinden Y.Ö.'ye 19 bin 600 lira, Ankara'dan F.K.'ya 18 bin lira, İstanbul'dan M.F.T.'ye de 17 bin 600 lira ödeme yapıldı. İntibak piyangosunun vurduğu üç talihlinin ödemesi, emekli maaşları ile birlikte yapıldı. Hesabında, maaşının çok üstünde bir para olduğunu gören emekliler, ilk etapta SGK'nın yanlışlıkla para yatırdığını düşündüler. Ancak işin aslını ise SGK'ya edilen telefonların ardından öğrendiler.

ŞAKA ZANNEDENLER OLDU
Bir emekli yakınının ise yapılan ödemeyi şaka zannettiği ve SGK yetkililerine tepki gösterdiği öğrenildi. SGK, üç emeklinin dışında kalan ve intibak çalışması sırasında maaşlarının eksik ödendiği tespit edilen diğer emeklilere de ödemelere başladı. Bu çerçevede hesaplaması tamamlanan emeklilere ödeme yapıldı. Eksik maaş alan emekliler ayrıca, intibak düzenlemesi kapsamında yapılacak iyileştirmeden de yararlanacak. Ocak ayında yapılacak yapılacak intibak ödemesinden yaklaşık 1.9 milyon emekli yararlanacak.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "Dünyada emeklilik yaşının 48-49 olduğu başka ülke yok" açıklamaları ile gündeme gelen emeklilik yaşının yükseltilmesinden en çok etkilenecek kesimlerin başında gazeteciler geli-yor. Bu konuda verilmiş bir karar yok. Ancak önümüzdeki yıllarda, tersi yönde bir karar alınırsa, düzenleme 1999 yılından önce sigorta girişi olan çalışanları kapsayacak. Medya sektöründe de halen çalışanların yüzde 70'i 1999 yılından önce işe giren kişilerden oluşuyor. Dolayısıyla, olası bir düzenlemeden en fazla etkilenecek sektörlerin başında medya sek- törü geliyor. Olası bir düzenleme, basın mensuplarının emeklilik haklarına ilişkin yapılan üçüncü düzenleme olacak.

ÜÇÜNCÜ DEĞİŞİKLİK OLACAK

1999 yılında yapılan düzenleme ile emeklilik yaşı uzayan basın mensupları, 2008 yılında yapılan düzenleme ile de yıpranma haklarını kaybettiler. Yeni bir düzenleme yapılması halinde, gazetecilerin emeklilik hakkına üçüncü kez değişiklik yapılmış olacak.

Star Gazete
BİZE ULAŞIN ; ;