Tarihi ziyaret

Tarihi ziyaret
08.04.2012 Pazar

Başbakan Erdoğan, 300 işadamıyla Çin'e gitti... Erdoğan'ın ziyaretine Uygur Türkleri'nin yaşadığı Sincan'dan başlaması, dünyada geniş yankı buldu

Başbakan Tayyip Erdoğan, Başbakan olarak ilk Çin seyahatine beraberinde 300 işadamıyla birlikte çıktı. Konya'dan dün akşam Çin'e giden Erdoğan'ın ilk durağı, Uygur Türkleri'nin yoğun olarak yaşadığı Sincan Uygur Özerk Bölgesi...

Ziyaret, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nın ilk kez bölgeye gitmesi nedeniyle özel önem taşıyor. Erdoğan'ın, Uygur Türkleri'ne "Kültürünüzden vazgeçmeden Çin'e entegre olun, Çin'le birlikte kalkının" mesajı vermesi bekleniyor.

'TÜRKİYE'YE GELİN' DİYECEK
Başbakan Erdoğan, Pekin ve Şangay'da yapacağı temaslar sırasında Çin Halk Cumhuriyeti'nin zirvesindeki 4 isimle bir araya gelecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Çinli mevkidaşı tarafından nükleer anlaşma imzalanacak.

Erdoğan, Çinli yetkililere Suriye'de yaşananları anlatacak, Annan Planı'na, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın uymadığını belirtecek. Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi'nde Çin'in daha duyarlı olmasını isteyecek.

Erdoğan'ın oldukça yoğun olan Çin programında Çinli dev şirketlerin CEO'larıyla toplantı da var. CEO'lara "Türkiye'ye yatırıma gelin" diyecek olan Erdoğan, Şangay'daki Uluslararası Araştırmalar Üniversitesi'nde Türkçe bölümünü açacak.

Erdoğan'ın Çin gezisine, Sincan'dan başlaması, dünya medyasında "Türkiye Büyüyor" olarak algılandı.

BİZE ULAŞIN