Hesap günü

Hesap günü
16.04.2012 Pazartesi

Başbakan Erdoğan, 28 Şubat soruşturmasıyla ilgili 'Darbeler intikam duygusuyla değil, millet adına sorgulanıyor' dedi ve ekledi: Zulmedenler hesabını verir.

28 Şubat darbesinin mimarları yargılanırken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Tekirdağ 4. Olağan İl Kongresi'nde "darbe soruşturmasıyla" ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Zulmedenler hesabını verir" derken, CHP'yi de "ikiyüzlü siyaset yapmakla" suçladı. Sıcak gündeme ilişkin Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar ise şöyle:

ERKEN KALKAN DARBE YAPAMAYACAK:
Ne 12 Eylül, ne 28 Şubat, ne diğerleri intikam duygusu değil, milli irade adına millet adına sorgulanıyor. AK Parti için değil Türkiye için, millet için, CHP'nin de iyiliği için yapılıyor. Türkiye artık sabah erken kalkanın darbe yapabileceği bir ülke değil.

TEKLİF VERDİK:
Darbeleri araştırma komisyonu kurulması için başkanlığa teklifimizi verdik. Türkiye'nin istikbali bir daha karartılmasın diye bu yargılamaları yapıyoruz. Türkiye'nin tüm gençlerinden bu süreçleri çok iyi takip etmesini istiyoruz.

MİLLİ İRADEYİ ÇİĞNEYENLER:
Aradan 15 yıl geçse de 30 yıl geçse de milli iradeyi çiğneyenler er ya da geç mahkeme önüne çıkarılır. Milli iradeyi çiğneyenler, bu ülkenin evlatlarına zulmedenler hukuk önünde hesap verir.

İKİYÜZLÜ CHP:
12 Eylül davasına müdahil olanların, 28 Şubat konusunda ise "intikam" kelimesini telaffuz etmesi münasebetsizliktir, talihsizliktir, ikiyüzlülüktür. Biz isterik ki CHP, 28 Şubat'a da müdahil olsun, soruşturmanın hayırlı olacağı temennisinde bulunsun. Ama bu CHP, bunu yapanlar partimizle ilgili kapatma davası açıldığında "Ankara'da yargıçlar varmış" dediler.

'RÜZGAR GÜLÜ BİLE BU KADAR DÖNMEZ'
Başbakan
Erdoğan, 28 Şubat soruşturmasına "İntikam" diyen CHP'yi eleştirdi. Erdoğan, "Günde 5 vakit çelişkiye düşen genel başkan, sadece Türkiye için değil, CHP için de talihsizliktir. Sağına dönüyor, '27 Mayıs olmasaydı' diyor. Soluna dönüyor, Ergenekon'a sahip çıkıyor. 28 şubat soruşturmasına ise 'İntikam' diyor. İnanın bir gün içinde rüzgar gülü bile bu kadar dönmüyor" ifadesini kullandı.

Mesut ER- Abdullah YALÇINBİZE ULAŞIN