Son çağrı

Son çağrı
21.04.2012 Cumartesi

Başbakan Erdoğan, Katar'da PKK'ya sert çıktı: Operasyonlar devam edecek. Terör örgütü ne zaman silah bırakırsa, askeri operasyonlar sona erecek."

Başbakan Tayyip Erdoğan, terörle mücadelede yeni bir adım daha attı. Erdoğan Katar ziyaretinde terör örgütü PKK'nın silah bırakmasına ilişkin bir soruya verdiği yanıtta "operasyonları durdurun" çağrısına da yanıt olacak şu ifadeyi kullandı: Bölücü terör örgütü bizim çağrımız o silahı bırakması lazım. Silahı bıraktığı andan itibaren de zaten bizim Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak tavrımız nedir, tamamıyla operasyonların durdurulması istikametindedir. İşte Erdoğan'ın diğer açıklamaları:

YENİ İSTİKAMET:
(Mesut Barzani ile PKK'nın silah bırakması konusunun ele alınıp alınmadığına ilişkin soruya) Dün gündemimizde bu olmadı ama her zaman Kuzey Irak'la yaptığımız görüşmelerde gündemde olan bir başlık.

IRAK:
Mezhebi gerilim sonucu Bağdat ile Erbil arasında yaşanan sorunlar çözülmeli. Bölgede toprak bütünlüğünün değişmesini asla istemiyoruz. Çünkü biz başından beri biliyorsunuz Irak'a yönelik hedefimiz arzumuz Irak'ın toprak bütünlüğüdür. Temenni ederiz ki böyle bir bölünmeye böyle bir parçalanmaya kimse fırsat vermez.

SURİYE:
ABD Dışişleri Bakanı Clinton'ın 'Türkiye ile Suriye'ye yardım merkezi kuracağız' şeklinde bir talep yok. Fakat bildiğiniz gibi BM Güvenlik Konseyi, gözlemcileri Suriye'ye gönderdi. Biz gerek Arap Birliği gerek AB gerek BM hep birlikte bu çalışmayı yürütmek suretiyle birlikte hareket etmekten yanayız."

SARAY JESTİ
Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife el Tani Başbakan Tayyip Erdoğan'a "saray jesti" yaptı. Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyeti taşıyan Ana uçağı, Katar'ın başkenti Doha'ya önceki gece yarısı indi. Emir, Erdoğan'ı Jassasia bölgesindeki sarayında ağırlamak istedi. Emir'in son dakika talebi Erdoğan uçakta iletildi. Ana uçağı Doha'daki havaalanına indiğinde Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan'la birlikte Doha'ya 100 kilometre uzaklıkta bulunan Jassasia bölgesindeki sarayda kaldı.

FİDAN DA GİTTİ
Başbakan Erdoğan'ın "sır küpüm" diye nitelediği MİT Müsteşarı Hakan Fidan da Katar'a geldi. Fidan Suriye'de olayların başlaması uzerine MİT Müsteşarı olarak Esad'la görüşmüş, reformlar konusunda yol haritası hazırlamaya calısmıştı. Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı döneminde de güvenlik, enerji ve nükleer konularda uzmanlaşan ve İran'la müzakerelerde önemli bir rol oynayan Fidan, Erdoğan'ın Mart ayı sonunda Nükleer Guvenlik Zırvesı'ne katılmak için gittiği Güney Kore ziyaretinde de hazır bulunmuştu.

Yahya BOSTAN-KATAR


BİZE ULAŞIN