'Nezaketen' Manşet

'Nezaketen' Manşet
22.04.2012 Pazar

28 Şubat sürecinde atılan manşetlerin mimarı Özkasnak'ın, gazetecilerin Genelkurmay'a çağrılmasını 'nezaket ziyareti' olarak nitelendirdiği ve "Çevik Bir, Özkök, Çekirge ve Ergin ile karargahta görüştü" dediği öğrenildi

Tarihe, "post-modern darbe" olarak geçen 28 Şubat soruşturmasının 2. dalgasında tutuklanan dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri emekli Tümgeneral Erol Özkasnak'ın sorgusunun ayrıntıları ortaya çıktı. 28 Şubat sürecinde, manşetler attırarak, basını yönlendirdiği ileri sürülen Özkasnak'ın, o süreçte gazetecilerin Genelkurmay karargahına çağrılmasını, "nezaket ziyareti" olarak nitelendirdiği belirtildi .

Randevu talebi...
8 arkadaşıyla birlikte tutuklanan Özkasnak'a, hükümeti yıpratıcı haberler yapmaları için temasa geçilen gazetecilerin karagaha çağrılmasıyla ilgili sorular sorulduğu belirtildi. Post-modern darbenin isim babası olan Özkasnak'ın, bu konuda Genelkurmay'ın bir çalışması olmadığını, gazetecilerin kendilerini ziyaret etmek istediklerini ve randevu talep ederek karargaha geldiklerini söyle anlattığı öğrenildi:

'Beni de çağırdı'
"Gazeteciler karargaha gelerek görüşmeler yapardı" diyen Özkasnak, şöyle konuştu: "Gazeteciler nezaket ziyaretinde bulundu. Çevik Bir Paşa, Fatih Çekirge, Ertuğrul Özkök ve Sedat Ergin ile görüştü. Bu görüşmelerden birine beni de çağırdı."

'Nasıl hükümet devireyim'
Tutuklanan subaylardan Albay Seyfullah Sönmez'in ifadeleri dikkat çekti. 28 Şubat döneminde Diyarbakır 8'inci Ana Jet Komutanlığı'nda görev yaptığını söyleyen Sönmez'in, "BÇG'de yer almadım. Diyarbakır'dan nasıl hükümet devireyim" dediği belirtildi

BÜYÜKANIT TUTANAKTA
28 Şubat'ta Refah-Yol hükümeti istifa ettikten sonra Genelkurmay Harekat Başkanı olan eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ismi de tutanağa geçti. Savcı, emekli Albay Veli Seyit'e, "Belgeye göre, BÇG'nin dönemin Genelkurmay 2. Başkanı olarak Çevik Bir'e bağlı olduğu anlaşılmaktadır. Teşkilat yapısını anlatınız?" diye sorduğu öğrenildi.

'Görevimizi yaptık'
Seyit'in ise "Bu belge doğruysa, rütbem gereği, belgeyi görmem mümkün değildi. Benim görev yaptığım dönemde Harekat Başkanı Büyükanıt idi. Biz, sadece verilen görevleri yerine getirirdik" dediği belirtildi.

* Batı Çalışma Grubu (BÇG), içinde yer aldıkları öne sürülen emekli subaylardan bazıları, Yaşar Büyükanıt'ın 30 Ağustos 1998 tarihinden sonra tüm çalışmaları üst komutanlara sunduğunu savundu. 28 Şubat soruşturmasında gözler şimdi Büyükanıt'a çevrildi.


Ersan ATAR

BİZE ULAŞIN