İsrail'e NATO vetosu!

İsrail'e NATO vetosu!
23.04.2012 18:26 Güncelleme: 23.04.2012 18:27

İsrail'in, ABD Şikago'da yapılacak NATO toplantısına katılma başvurusunun, Türkiye tarafından veto edildiği hatırlatılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu konuyla igili açıklamalarda bulundu...

İsrail'in, ABD Şikago'da yapılacak NATO toplantısına katılma başvurusunun, Türkiye tarafından veto edildiği hatırlatılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "İsrail, kendi iyi niyetini Türkiye'ye gösterecek şekilde, daha öncesinden Başbakanımız tarafından ve hükümetimiz tarafından ifade edilen temel unsurları yerine getirmedikçe, bizim tarafımızdan işbirliğine haiz bir ülke olarak değerlendirilemez." dedi.

AK Parti Konya İl Başkanlığı'nı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yeni yönetimin toplantısına katıldı. Toplantıda, önümüzdeki mahalli seçimlerde Konya için hedefleri şimdiden koyduklarını dile getiren Davutoğlu, "Konya'nın 31 ilçesinin tümünü almaya kararlıyız. Bütün o ilçelerimize daha iyi hizmet gitsin düşüncesiyle bunu söylüyoruz ve bütün halkımıza ulaşmaya kararlıyız." diye konuştu.

Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Davutoğlu'na, ABD Şikago'da yapılacak NATO toplantısına İsrail'in başvuruda bulunduğu ve bu başvurunun Türkiye tarafından veto edildiğine ilişkin medyada çıkan haberler hatırlatıldı. Davutoğlu, konunun yalnızca Şikago bağlamında ele alınmaması gerektiğini vurgulayarak, "Biz Mavi Marmara olayı ve sonrasında gelişen olaylar çerçevesinde İsrail'i hiçbir zeminde ortak olarak görmüyoruz. NATO faaliyetleri itibariyle de vatandaşlarımızın, uluslararası sularda düzenli bir ordu tarafından bu şekilde katledilmiş olmasından itibaren sadece NATO'da değil, hiçbir uluslararası kurum ve kuruluşta İsrail ile hiçbir ortaklık faaliyeti içinde olmamız söz konusu değil." dedi.

Birleşmiş Milletler gibi bütün ülkelerin olduğu forumlar haricinde İsrail ile ikili ilişkiler olarak bu tür çalışmaların tümüyle durdurulduğunu hatırlatan Davutoğlu, ortak olmanın ve işbirliğinin belli şartları olduğunu söyledi. Davutoğlu, daha sonra şunları söyledi: "Bu şartların İsrail ile gerçekleşmediği kanaatindeyiz. Bu sadece NATO ile ilgili bir durum değil. Genel ilkemiz, sadece NATO bağlamında değil. İsrail kendi iyi niyetini Türkiye'ye gösterecek şekilde daha öncesinden Başbakanımız tarafından ve hükümetimiz tarafından ifade edilen temel unsurlar yerine getirilmedikçe bizim tarafımızdan işbirliğine haiz bir ülke olarak değerlendirilemez."

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, toplantının ardından Aktif İşadamları Derneği (AKTİSAD)'ni ve Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON)'ni ziyaret etti.

BİZE ULAŞIN