Başbakan Erdoğan, CHP'ye yüklendi

Başbakan Erdoğan, CHP'ye yüklendi
24.04.2012 12:08 Güncelleme: 24.04.2012 13:12

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin haftalık grup toplantısında konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin darbeleri doğrudan eleştirmeyerek minderden kaçtığını söyledi. Erdoğan,"Bu ülkede darbelerin kuvezinde sadece CHP yetişmiştir" dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, darbe soruşturmalarına değindi.

Başbakan Erdoğan, "Hiç kimse kendisini TBMM'nin yerine koyarak hukuk dışı yöntemlerle siyasetçiyi hesaba çekemez, cezalandıramaz" dedi.

28 Şubat Soruşturması konusundaki tavrı nedeniyle CHP'yi eleştiren Başbakan Erdoğan, "CHP bu süreçte akıl tutulması yaşıyor, çelişkili açıklamalar yapıyor. CHP, samimi bir duruş sergileyememiştir. Sayın Kılıçdaroğlu şunu anlamalı; aynı anda hem Ergenekon'un avukatı hem de darbe karşıtı olunamaz" diye konuştu.

"Hem Ergenekon'un Avukatı, Hem de Darbe Karşıtı Olunmaz"

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuya ilişkin açıklamalarına da tepki gösteren Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:
"Kılıçdaroğlu şunu görmeli hem Ergenekon'un avukatı, hem de darbe karşıtı olunmaz. Sizi o genel başkanlık koltuğuna kim oturttu? Siz önce bununla yüzleşin. Bu CHP nereye gidiyor diye merak ediyorum. 28 Şubat'a selam duracaksınız, 27 Mayıs'tan övgüyle bahsedeceksiniz sonra da AK Parti'yi 28 Şubat üretti diyeceksiniz. Darbelerin küvezinde sadece CHP yetişmiştir. 28 Şubat süreci hukuki bir süreç. Ucu kime ulaşıyorsa sorumluların ortaya çıkması ve yargılanması için üzerimize düşeni yaparız."

"Hiçbir Zaman Camiler Ahır Yapılmamıştır" Sözlerine Cevap

Başbakan Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun Diyanet İşleri Başkanı'nı göreve çağırarak, "Hiçbir zaman hiçbir dönemde hiçbir cami ahır yapılmamıştır. Başbakan söyledi diye sesinizi kesmeyeceksiniz'' açıklamasına da cevap verdi.

Başbakan, şunları söyledi:
"Camilerin kapatılması, metruk halde bırakılarak ahırlara dönüştürülmesi 1935'teki yasayla başladı. Belge 1. Camilerin satışını mümkün hale getiren yasa. Kanunda şu ifade var: Tasnif harici cami ve mescitler kendilerinden başkaca istifade edilmek üzere kapatılır. Bu kanunla birlikte camiler kapatılmaya başlanıyor. Belge 2. 513 cami satılıyor. 327 cami arsası bunlar da satılıyor. 1070 mescit satılıyor. Kilise, manastır, türbe vb. tarihi eser satılıyor. 3411 adet hayrat vakıf taşınmazının satışı gerçekleşiyor. Tamamının belgeleri elimizde. Kılıçdaroğlu'na sadece birkaç belgeyi gösteriyorum. Belge 3. Sivas'taki Ulu Camii'nin devlet müzesi yapılmak üzere MEB'e tahsisi Bakanlar Kurulu'nca 1948'de kararlaştırıldı. İmza Cumhurbaşkanı İsmet İnönü. "

"Kılavuzunu Değiştir, Diyanet İşleri Başkanı'ndan Özür Dile"

"Sayın Kılıçdaroğlu belgelerle konuşuyoruz, sen neyle konuşuyorsun, kılavuzunu değiştir" diyen Başbakan Erdoğan, CHP lideri'ni Diyanet İşleri Başkanı'ndan özür dilemeye çağırdı.
BİZE ULAŞIN