Ankara'dan 3 salvo

Ankara'dan 3 salvo
25.04.2012 Çarşamba

Dışişleri, 1915 olayları ile ilgili mesaj yayınlayan Obama'yı sert bir dille eleştirdi. Bakanlık, Sarkozy ve Hollande'yi de topa tuttu

ABD Başkanı Obama'nın ve Fransa'da Cumhurbaşkanlığı yarışı yapan Sarkozy ile Hollande'ın sözde Ermeni soykırımının yıldönümünde yaptıkları açıklamalar, Türkiye'nin büyük tepkisini çekti. Obama'nın açıklamaları için "mesnetsiz" ifadesini kullanan Dışişleri Bakanlığı, Sarkozy ve Hollande'ı ise siyasi hesaplar içinde olmakla suçladı. Bakanlık açıklamasında, Obama'nın sözlerini, "Ermeni görüşlerini yansıtan mesnetsiz bir yaklaşım ortaya koymuştur" diyerek eleştirdi.

TÜRKİYE'DEN IRAK'A JET YANIT
Açıklamada, "Tarihi gerçekleri çarpıtan bu açıklamayı her bakımdan fevkalade sorunlu buluyor ve esefle karşılıyoruz" ifadelerine yer verildi. ABD gibi bir ülkenin sorunu derinleştiren değil, çözüme katkı sunan bir yaklaşım takınması gerektiği vurgulandı. Dışişleri, Irak Başbakanı Maliki'nin 'Türkiye bölgede düşman devlet haline geliyor' sözleri üzerine Irak'ın Ankara Maslahatgüzarı Hıdır'ı da bakanlığa çağırdı ve tepki gösterdi.


BİZE ULAŞIN