Hapis'hane

Hapis'hane
25.04.2012 Çarşamba

Mehmet Ağar'ın 2 yıl hapis yatacağı Aydın Yenipazar, şöhreti yakaladı! Sakin şehir, ağır misafirini beklerken Ağar'ın 4 koruması ilçede ev kiraladı.

Susurluk davası kapsamında yargılandı. "Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak" suçundan 5 yıl hapis cezası aldı. Ceza, Yargıtay tarafından onanınca, İçişleri Eski Bakanı ve Doğruyol Partisi eski Genel Başkanı Mehmet Ağar'a hapis yolları göründü. Ağar'ın cezasını Aydın Yenipazar K-1 Tipi Kapalı Cezaevi'nde çekeceği açıklanınca, bu sakin ilçe bir anda Türkiye'nin gündemine geldi. Hem Yenipazarlılar hem de gazeteciler, cezaevinin önünde adeta kamp kurdu.

GEZELİM, GÖRELİM, İNCELEYELİM!
Ancak Ağar gelmeden önce ilçe korumaya alındı! Yenipazar Kapalı Cezaevi'nde 2 yıl kesinleşmiş hapis cezasını yatacak olan Mehmet Ağar'dan önce korumaları ilçeye yerleşti. Mehmet Ağar'ın 4 yakın koruması ilçede ev kiraladı. Korumalar, 2 yıl boyunca kalacakları evleri dayayıp döşedi. Korumaların dışında Ağar ailesinden de ilk ziyaret geldi. Mehmet Ağar'ın oğlu Tolga Ağar da Yenipazar'a giderek babasının kalacağı ilçeyi inceledi.

ASKER SAYISI ARTTIRILDI
Bu arada Ağar'ın kalacağı cezaevindeki tadilat işlemleri dün de sürdü. Baştan aşağı yenilenen cezaevinin duvarlarına yeni dikenli teller çekilirken, inşaat malzemeleri de bahçeye yığıldı. 24 hükümlüden 21'i Aydın'a nakledilen 42 kişi kapasiteli cezaevindeki görevli asker sayısı da artırıldı.

PİDESİ ÜNLÜ SAKİNLİĞİ ONAYLI

Aydın'ın Yenipazar ilçesinin tarihi, M.Ö. 7 Yüzyıl'a kadar uzanıyor. 14 bin nüfuslu ilçe, göç almadığı için kendine has Ege kültürünü korumuş. İlçenin sakinliği ise Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi tarafından tescil edilmiş. 2011 yılında "Sakin Şehir" ağına dahil edilen ilçe, pidesiyle ünlü...

EKEN TEDBİRLERİ BEĞENDİ
İlçede Ağar hareket sürerken, ilginç bir konuk belirdi. MİT eski Güvenlik Dairesi Başkan Yardımcısı ve emekli Özel Harekatçı Korkut Eken, çalışmaların son durumunu inceledi. Daha sonra bir parka oturarak dinlenen Korkut Eken, gazetecilerin "Ağar için mi geldiniz?" sorusuna, şu yanıtı verdi: "Yenipazar, çok şirin bir Ege kasabası. Yenipazar'ı ve Yörük Ali Efe Müzesi'ni beğendim. Ağar'ın ne zaman geleceğini bilmiyorum ama gelene kadar bekleyeceğim. Onu yolcu ettikten sonra buradan ayrılacağım. Bu arada cezaevinde çok güzel tedbirler alındığını duyduk."

İhsan KARATAŞ-Ali SOYDEMİRBİZE ULAŞIN