Recai Kutan'dan 28 Şubat yorumu

Recai Kutan'dan 28 Şubat yorumu
25.04.2012 14:36 Güncelleme: 25.04.2012 14:36

''28 Şubat'ın mağdurlarından biri de benim. Gerçekten o dönemde arzu edilmeyen olaylar cereyan etti"

Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Recai Kutan, ''28 Şubat'' soruşturmasına ilişkin, normalleşen ve gelişen Türkiye'de özellikle gerçek anlamda demokratikleşme adımları atıldığını belirterek, ''O dönemde yasa dışı davrananlardan yargı yoluyla hesap sorulmaktadır. Biz, bunu bir nevi intikam olarak değil, Türkiye'nin normalleşmesi ve gelişmesi bakımından atılmış adımlar olarak değerlendiriyoruz'' dedi.

Kutan, Sektörel Fuarcılık tarafından düzenlenen ICCI 2012 18. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı'nda gazetecilerin soruları yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''28 Şubat'' soruşturmasına ilişkin sorusu üzerine Kutan, kendisinin eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olduğunu anımsatarak, ''28 Şubat'ın mağdurlarından biri de benim. Gerçekten o dönemde arzu edilmeyen olaylar cereyan etti. Her askeri darbenin ardından Türkiye çok büyük ölçüde geri bırakıldı'' diye konuştu.

Kutan, 28 Şubat sürecinde Türkiye'nin ekonomik ve sosyal bakımdan ciddi problemlerle karşı karşıya kaldığını ifade ederek, şöyle devam etti:

''Adeta Türkiye'de toplum ikiye bölünmüş noktaya geldi. Şimdi görüyorum ki normalleşen ve gelişen Türkiye'de özellikle gerçek anlamda demokratikleşme adımı atılıyor. O dönemde yasa dışı davrananlardan yargı yoluyla hesap sorulmaktadır. Biz, bunu bir nevi intikam olarak değil, Türkiye'nin normalleşmesi ve gelişmesi bakımından atılmış adımlar olarak değerlendiriyoruz. Samimi kanaatim ise 28 Şubat müdahalesi olmasaydı, Türkiye şu anda bulunduğu noktadan daha da ileride olabilirdi. Her olaydan bir ders alınması gerekir. Memnuniyetle ifade ediyorum ki Türkiye bu olayda dersini aldı.''

BİZE ULAŞIN