Ağar mahkum!

Ağar mahkum!
26.04.2012 Perşembe

Mehmet Ağar, 2 yıl hapis cezasını çekmek için dün cezaevine girdi! Jandarma ile el sıkışıp teslim olan Ağar, 'Milletimi üzmedim, kimseye kırgın değilim' dedi...

Türkiye dün tarihi bir teslime sahne oldu! İçişleri Eski Bakanı, eski Emniyet Genel Müdürü ve Doğruyol Partisi eski Genel Başkanı Mehmet Ağar (61), cezaeviyle buluştu. Susurluk davası kapsamında hakkında 2 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan Ağar, Aydın Yenipazar'daki cezaevine teslim oldu. Ağar, dün öğle saatlerinde Bodrum'dan konvoyla hareket etti. Yenipazar Cumhuriyet Savcılığı'na teslim olan Ağar, yine konvoy eşliğinde Yenipazar K-1 Tipi Kapalı Ceza ve Tevkif Evi'ne geldi. Önce halk, ardından da askerler tarafından karşılanan Ağar, kimseye kırgın olmadığını söyledi. Ağar, "Bizim meselemiz, 75 milyonun birlikte huzur içinde yaşamasıdır. Hiç kimseye kırgınlığım mağduriyetim olamaz" deyip cezaevine girdi.

SAVCI İNCELEDİ!
Bu arada Ağar'ın cezaevine teslim olmasından önce, hareketli saatler yaşandı. Güvenlik kameralarının takıldığı cezaevi içinde Ağar için özel bir alan oluşturuldu. Ağar'ın cezaevine gelişine saatler kala da güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkarıldı. Cezaevini gören hakim tepelere özel harekat timleri yerleştirildi. Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Yiğit de Ağar'ın kalacağı cezaevinde incelemeler yaptı.

ÖZEL ODA HAZIRLANDI
Yenipazar K-1 Tipi Kapalı Ceza ve Tevkif Evi, Mehmet Ağar için baştan aşağı yenilendi. Cezaevinde sadece 3 mahkum bırakılırken Ağar için cezaevinin ikinci katında özel bir oda hazırlandı. Odaya özel bir giriş yapılırken söz konusu kata diğer mahkumların girmesi yasaklandı.

DERiN GEÇMiŞ
3 Kasım 1996'daki Susurluk kazası, "devletmafya- polis" ilişkisini ortaya çıkarttı. Bu süreçten sonra Ağar, kayıp silahlar, Ömer Lütfü Topal'ın öldürülmesi, Abdullah Çatlı'ya pasaport verilmesi gibi iddialarla suçlandı. Ve söz konusu dava sonunda Ağar 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2 yıla indirilen karar Yargıtay tarafından da onandı.

İhsan KARATAŞ-Ali SOYDEMİR


BİZE ULAŞIN