"Fitne ve fesat aramıza giremeyecek"

"Fitne ve fesat aramıza giremeyecek"
26.04.2012 20:21 Güncelleme: 26.04.2012 20:23

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Şer odaklarının ortaya koyduğu ihanet artık olmayacak, bunları yapmaya niyetlenenler suratlarına tokadı bulacak'' dedi.

Çorum'da ''Yerel ve Bölgesel Medya Buluşması''na katılan Başbakan Yardımcısı Arınç, birtakım ziyaret ve açılışlarda bulundu.

Bir mobilya mağazasının açılışında konuşan Arınç, mağaza sahiplerini tanıdığını, Bursa'nın ardından Çorum'a da yeni bir mağaza açtıklarını belirterek, sahiplerinin yurt dışına ihracat yapan girişimciler olduğunu kaydetti.
Çorum'da işsizlik oranının Türkiye'ye oranla daha az olduğuna dikkati çeken Arınç, ekonomik alanda ülke genelinde olumlu gelişmeler yaşandığını vurguladı.

Türkiye'nin kriz dönemlerinde zor süreçlerden geçtiğini anımsatan Arınç, ''Esnaf sattığı ürünün yenisini tezgaha koyamazdı. Enflasyondan dolayı günde üç kere fiyatlar değişirdi. Herkes bulduğu parayı dolara çevirmeye çalışırdı çünkü Türk lirası değersizdi. Şimdi piyasada dolaşan Türk parası itibar kazanmıştır. Özellikle dayanıklı tüketim maddelerinde on senedir fiyatlarda istikrar mevcut'' diye konuştu.

Daha sonra Türkiye Yazma Eserler Müdürlüğü tarafından tarihi İstiklal İlköğretim Okulu binasındaki Hasan Paşa Yazma Eserler Kütüphanesi'nin açılışını gerçekleştiren Arınç, Türkiye'nin kültür ve sanat eserleri ile vakıf eserleri bakımından çok zengin olduğunu belirterek, 9 yılda 3 bin 600 civarında cami, medrese, külliye ve kervansarayı restore ettiklerini bildirdi.

Bugüne kadar gelen eserleri gelecek nesillere ulaştırmayı amaçladıklarını anlatan Arınç, ''Kalan eserleri de en yakın zamanda restore edeceğiz. İçinde bulunduğumuz Hasan Paşa Yazma Eserler Kütüphanesi binası restore edildi. Şu an kütüphanede 4 bin civarında yazma eser var. Gelecek eserlerle 10 bini bulması bekleniyor. Yazma eser meraklıları, inceleme yapmak isteyenler yararlanabilecek'' ifadesini kullandı.
Türkiye'nin kıymetli eserlere sahip olduğuna ancak bunları okuyamadığına dikkati çeken Arınç, şöyle devam etti: ''Üniversitelerimizde yeniden Arapça, Osmanlıca eğitimi alınması için bölümler açıldı. Bazı yerlerde Zazaca ve Kürtçe eğitimler veren bölümler de açıldı. Böylece farklı isimlerle bin yıldır devam eden medeniyetimizin bize bıraktığı eserleri okuma imkanına kavuşacağız. Terk edilen, unutulan pek çok eseri ayağa kaldırdığımız için mutluyuz. Kuran'ı Kerim 'Oku' emriyle başlıyor. Bu eserlerin her birisi Allah'ın adıyla okunmaya uygun olarak yazılmıştır. Sizin istifadenize sunulmuştur.''

''FİTNE VE FESAT ARAMIZA GİREMEYECEK''
Arınç, konuşmasının ardından Çorum Belediyesi'nce eski cezaevinin yerine yaptırılan İskilipli Atıf Hoca Parkı'nın açılışını yaptı. Burada halka hitap eden Arınç, eski cezaevinin yerine çiçekler ve ağaçlar içinde park yapılmasının anlamlı olduğunu söyledi.

İnsanların suç işleme oranlarında azalma olmasını ve cezaevi sayılarının azalmasını dilediklerini vurgulayan Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Türkiye yıllar sonra bugün demokratik anlamda, özgürlükler noktasında çok iyi bir yere geldi. Geçen 50-60 yılda darbeler, muhtıralar, müdahaleler gördük. Hepsinde ülke geriye gitti, insanlar cezaevine girdi, bazıları idam edildi. Türkiye sizin de yüzde 68 oyunuzla referandumla anayasayı değiştirdi. Darbecileri koruyan hükümler kaldırıldı. En büyük pay Çorum'undur. Çünkü Çorum ortalamanın üzerinde oy vererek Türkiye'yi darbelerden temizleyen en güçlü illerimizden oldu. Tarihin sayfalarını açtık. 12 Eylül'ü yapan yaşları 90'a gelmiş iki kişi 4 Nisan'dan itibaren ağır cezada yargılanıyor. 28 Şubat ile ilgili soruşturma süreci var. Bir yandan Dersim perdesi aralanıyor. Bir yandan İstiklal Mahkemelerinin karanlık sayfaları da gün yüzüne çıkıyor. Geçmişte kendilerine zulmedilen, siyasi suikastlarla, hatta idamlarla önü kesilen memleket insanları bugün gerçekle yüzleşiyor. Çünkü şer odaklarının ortaya koyduğu ihanet artık olmayacak, bunları yapmaya niyetlenenler suratlarına tokadı bulacak.''

Türkiye'de artık milletin dediğinin olacağını belirten Arınç, ''Milletimiz bir ve bütün olacak. Fitne ve fesat aramıza giremeyecek. Kürt'üyle, Türk'üyle, Alevi'siyle, Sünni'siyle aynı medeniyetin çocuğu, Çanakkale'de birbirinin kucağında şehit olan bu milletin çocukları birilerinin fitnesiyle birbirlerine sırtını dönmeyecek, eline taş almayacak, kucaklaşacak. Allah'ın izniyle bugün her türlü karanlığın gittiği, aydınlığın geldiği gündür'' diye konuştu.

Tarihte zulme uğrayanlardan birinin de İskilipli Atıf Hoca olduğunu ifade eden Arınç, şunları kaydetti:
''İstiklal Mahkemeleri'nin tutanaklarından biliyoruz ki ona haksızlık yapılmıştır. Yazdığı kitaptan seneler sonra yargılanmıştır. Savcının beraat kararı vermesine rağmen mahkeme idam kararı almıştır. Savunmasını yazacağı gece rüyasında Efendimiz'i görmüş. 'Benim yanıma gelmekten tereddüt mü ediyorsun' demesi üzerine savunma yazmamış ve idam edilmiştir. Peygamberine kavuşmak istemiş, arkadaşları ona serbest kalacağını söylediğinde 'Peygamberim beni yanına çağırıyor' demiştir. İskilipli Atıf Hoca büyük alimdir, eserleri vardır, alim zattır. O, istiklal mücadelesinin en önde mücadelesini yapmış çok değerli şahsiyettir. Bugün bunu da tarih önünde tartışmaya başladık. Bugün onun bütün iyilik ve güzelliklerini hepimiz görmeye başladık. İşte İskilip adını bir hastaneye vererek, adına bir türbe yaparak bir kadirşinaslık yaptık. İskilipli Atıf Hoca sadece Çorum'un değil, bütün Türk milletinin mümtaz bir şahsiyetidir, alimdir. Milli Mücadele'nin önde gidenlerindendir. Buna adımız gibi inanıyoruz. Kim ne derse desin hatta Çorum'dan çıkmış bir milletvekilinin ona Meclis kürsüsünden hakaretler etmesine rağmen alenen duyuruyoruz ki İskilipli Atıf Hoca merhum bu milletin şerefli, namuslu, ilim haysiyetine sahip, mücahit bir insandır. Bu nedenle buradan yetişmiş bir insanın adının buraya verilmesi bir kadirşinaslıktır. İskilipli Atıf Hoca Parkı hayırlı uğurlu olsun.''

Parkı gezen Arınç, vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Çocuklarla yakından ilgilenen Arınç, vatandaşlarla sohbet etti.

BİZE ULAŞIN